Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Jeotermal için Yapılan Acele Kamulaştırmaya Tepki

Aydın'ın Köşk ilçesinde Mezeköy ve Uzundere Mahalleleri'nde vatandaşın tapulu tarım arazilerinin jeotermal kaynak arama çalışmalarının devamı için acele kamulaştırılmasına karar verildi.

yapi.com.tr
Jeotermal için Yapılan Acele Kamulaştırmaya Tepki

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre Köşk ilçesinde komşu iki mahallenin 19 parseli için acele kamulaştırmaya gidilecek. Karara göre jeotermal kaynak arama ruhsat sahasında yatırımın devamı, termin planının aksamaması, kuyuların açılması ve kuyulardan elde edilecek akışkanı taşıyacak boru hatlarının inşası amacıyla belirlenen 19 taşınmaz acele kamulaştırılacak.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre; kamulaştırma işlemini Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı yapacak.

Türkiye'deki Jeotermal Enerji Santralleri'nin (JES) üçte ikisinin bulunduğu Aydın'da çevreciler ile bölge sakinleri jeotermal kaynaklı çevresel tahribatlara dikkat çekerek, kararı yargıya taşıyacaklarını belirtti. Pandemi sürecine, son aylarda önemi daha fazla anlaşılan tarımın ve verimli tarım alanlarının yok olacağı dile getirildi.

Vadide yer alan Mezeköy ve Uzundere Mahalleleri'nde yerleşim yerlerinin 40 metre uzaklıkta olduğuna dikkat çekilerek, buradaki jeotermallerin geri dönülmez tahribatlara olacağının altı çizildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/jeotermal-icin-yapilan-acele-kamulastirmaya-tepki_190296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!