Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Aliağalılar Yeni Cüruf Tesisini Engelledi

Aliağa'da Yukarı Şehitkemal Mahallesi’nde yapılması planlanan, “Batı Ege ve Güney Marmara Endüstriyel Atık (Cüruf) Bertaraf Tesisi” projesi için gerçekleştirilecek olan ‘Halkın Katılımı Toplantısı’ bölge halkının tepkisi sonucu yapılamadı.

yapi.com.tr
Aliağalılar Yeni Cüruf Tesisini Engelledi

İzmir’de çevre ve hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaştığı Aliağa’da yapılması planlanan ‘Batı Ege ve Güney Marmara Endüstriyel Atık (Cüruf) Bertaraf Tesisi’ projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında 7 Ekim Perşembe günü faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için yapılması planlanan ‘Halkın Katılım Toplantısı’ yaptırılmadı.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; yöre halkı ve yaşam savunucuları toplantının yapılacağı alana giderek, projeyi istemediklerini ve toplantıya katılmayacaklarını belirtti. Şirket yetkililerine tepki gösterilirken, İzmir Valiliği'nden gelen yetkililer ise toplantının yapılamadığına dair tutanak tuttu.

Faaliyete geçmesi durumunda yıllık 180 bin ton atık kabul edilecek
Yukarı Şehitkemal Mahallesi Akçekise Mevkii’nde yapılması planlanan bu tesiste farklı illerden de atıklar getirilerek bertaraf edilecek. Tesisin faaliyete geçmesi durumunda yıllık 180 bin ton atık kabul edilecek.

Foça Çevre Platformu (FOÇEP) Sözcüsü Bahadır Doğutürk, bölge halkının projeyi dinlemek bile istemediğini vurgulayarak, “Bölgede cüruf döküm alanı diyerek, raporları süsleyerek gerçeği gizliyorlar. O bölgeye aslında tehlikeli atık tesisi kurmak istiyorlar ve biz buna tepki gösteriyoruz. Şirketin ÇED dosyasında Güney Marmara ve Batı Ege’de ne kadar demir çelik faaliyeti varsa onların cüruflarını oraya depolayacakları yönünde söylemler yer alıyor. Bölgeyi daha önce cüruf alanı olarak işaretlemişler ama alan atıl kalınca şimdi böyle bir proje hazırlamışlar. Dolayısıyla fikirlerin arkasında orada tehlikeli atık yakma tesisi olduğunu hissediyoruz.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aliagalilar-yeni-curuf-tesisini-engelledi_187452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!