Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taşocağı Projesinin ÇED Toplantısı Tepkiler Üzerine Yapılamadı

Mersin'in Yenişehir İlçesinde yaklaşık bin dönümlük alana taş ocağı açılmasına ilişkin düzenlenecek ÇED toplantısı, bölge halkı ve çevrecilerin tepkisi üzerine gerçekleştirilemedi.

yapi.com.tr
Taşocağı Projesinin ÇED Toplantısı Tepkiler Üzerine Yapılamadı

Mersin’in merkez Yenişehir İlçesi İnsu Mahallesi ile Değirmençay Mahallesi arasında kalan yaklaşık bin dönümlük alana taş ocağı açılmasına ilişkin düzenlenecek ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) toplantısı, bölge halkı ve çevrecilerin tepkisi üzerine yapılamadı. Vatandaşların tepkisi üzerine İl Çevre Müdürlüğü ekipleri ile taş ocağı yapacak firmanın yetkilileri, “ÇED toplantısı gerçekleştirilememiştir” şeklinde tutanak tutup bölgeden uzaklaştı.

Sözcü’den Ali Ekber Şen’in haberine göre; ocağın açılması durumunda insan sağlığının olumsuz etkileneceğini, tarımsal üretimin zarara uğrayacağını ve doğada geri dönülemeyecek tahribatlar oluşacağını belirten köylüler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından düzenlenecek ÇED toplantısı öncesi tepkilerini gösterdi.

Köy meydanında toplanan çevre dostları, “Taş ocağı istemiyoruz”, “Taş ocağına hayır, çocuklarımızın geleceğine evet” yazılı pankartlar açarak “İnsu bizimdir bizim kalacak” sloganı attı. Jandarma ekiplerinin toplantının yapılacağı bölgede yoğun güvenlik önlemleri alması dikkatlerden kaçmadı.

Taşocağı eylemine Yenişehir Belediye Başkanı CHP’li Abdullah Özyiğit, Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Necmi Birim, Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin, Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, İnsu Mahalle Muhtarı Saadettin Kök, Tema üyeleri destek verdi.

ÇED toplantısı öncesi basın açıklaması yapan Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Necmi Birim, diğer illerde olduğu gibi bölgede de kurulmaya çalışılan taş ocağının tarıma, ormanlara ve doğaya olumsuz etkileri olacağını söyledi.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise ilçede yaşayanların taş ocağına karşı olduğunu vurguladı. Yenişehir'in kentin yaşam alanı olduğunu anlatan Başkan Özyiğit, “Burada tarım oluyor, taş ocağını doğaya büyük bir darbe olarak algılayabiliriz. Yer altı sularımızdan tutun da binalar dahil her şey patlatılacak dinamitlerden etkilenecek. Tüm bunlar bir yana çıkarılan taşların kente indirilmesi imkansız çünkü yol yok. Burada böyle bir şeye imza atanlar yöre insanının katili olur. Bunu bilerek bu sorumluluğun altına girsinler. Lütfen bu kötülüğü Yenişehir'e ve Mersin'e yapmayı kimse aklından geçirmesin.” diye konuştu.