Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Altı Aylık Suyu Kalan İstanbul'da Son Durum

İSKİ'ye göre İstanbul'un altı aydan da az suyu var. Başkan Topbaş'sa umutlu: Halkı uyardık, 200 bin metreküp su tasarrufu sağladık.

Radikal Gazetesiu anda doğal olarak seçim sürecine kilitlenen İstanbullular, 23 Temmuz itibarıyla susuz bir İstanbul'a uyanabilir! İstanbul'a su sağlayan barajlarda altı aylık su kalması ve uzmanların 'En sıcak yaz geliyor' uyarıları İSKİ'yi alarma geçirdi.

İSKİ'den verilen bilgiye göre kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 47'ye indi. Şu anda kullanılabilir su miktarı 416 milyon metreküp. Yani günde 2 milyon metreküp su tüketen İstanbul'un altı aylık suyu kaldı. Barajlarda yılda 65 milyon metreküp suyun buharlaştığı düşünülürse bu süre daha da kısalacak. İSKİ bu duruma çare bulmak için DSİ'yle birlikte Büyük Melen'in suyunu Ömerli Barajı'na aktarıp Boğaz'dan borularla geçirmeyi hedefliyor. Bir yandan da elindeki su kaynaklarını korumak için havzalarda kamulaştırma çalışması yapıyor.

İSKİ, vatandaşlardan da otomobillerini kova suyuyla silmelerini, banyo yaparken, traş olurken, abdest alırken boşa su akıtmalarını, çamaşır-bulaşık makinesini tam dolmadan çalıştırmalalarını, belediyelerdense caddeleri yıkamaktan vazgeçmelerini ve parkları gündüz değil akşam sulamalarını istedi.
Önceki gün 'C4 Büyük Kentler İklim Zirvesi'ne katılmak üzere New York'a uçan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'sa, 'alacakları önlemlerle' İstanbul'u susuz bırakmayacaklarını vaat ederken, "İstanbul halkına çok teşekkür ediyorum. Uyarılarımızı titizlikle dikkate aldılar. 200 bin metre- küp su tasarrufu sağladık" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alti-aylik-suyu-kalan-istanbulda-son-durum_54114.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!