Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Vurun Zeytin Ağacına!

Aliağa Çaltıdere mahallesi Pınarcık mevkiinde 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı üzerinde bulunan zeytinlerin sökümü tepki üzerine ertelendi. Aliağa Beledi ekipleri tarafından sökülen üç zeytin ağacı köylüler tarafından yeniden dikildi.

yapi.com.tr
Vurun Zeytin Ağacına!

Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre, Aliağa Çaltıdere mahallesi Pınarcık mevkiinde 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı üzerinde bulunan zeytinlerin sökümü tepki üzerine ertelendi. Aliağa Belediye ekipleri tarafından sökülen üç zeytin ağacı köylüler tarafından yeniden dikildi.

Çaltılıdere doğumlu Şenol Yoldaş’ın babasından kalan 60 yıldır kullandıkları arazi 1989 yılında Myrina antik kentinin sınırları içinde kaldığı için arkeolojik sit alanı ilan edildi. Yoldaş, sit kararından önce ve sonra birçok yazlık tipi konutun yapıldığı bölgedeki arazisine 1997 yılında zeytin ağacı dikti. Anıtlar Yüksek Kurulu geçtiğimiz yıllarda yöredeki konut ve tarla-bahçe sahiplere karşı sit kanununa muhalefet suçundan dava açıp, alandaki yapıların yıkılmasını istedi. Sit kararı tarihinden önceki yapı sahipleri bu davalardan beraat ederken, bu tarihten sonra yapılan evler ve Yoldaş’ın zeytinliğinin yıkımı kararı çıktı. İtiraz edilen karar hala temyiz aşamasının sonuçlanmasını bekliyor.

‘Neden zeytinden başlıyorlar?’

Aliağa Belediyesi Anıtlar Kurulu’ndan kendisine gelen yazının ardından sit alanı üzerindeki yıkım ve söküm işlemlerini öncelikle Şenol Yoldaş’ın zeytinliğinden başlamış. 13-14 yıllık zeytinlerinin sökümüne tepki gösteren Yoldaş ise ağaçların antik kente bir zararı olmayacağı görüşünde. İlçe Tarım Müdürlüğünden zeytinlerin sökümü için herhangi bir izin almayan Aliağa belediyesi ekiplerine direnen ve üç ağacın sökümü sonrası işlemi durdurtan Yoldaş ve köylüler, sökülen ağaçları da budayarak geri dikti.

Yoldaş, “Bu zeytinlerin antik kente ne zararı varmış. Varsa ellerimizle sökelim. Neden zeytin ağaçlarından başlıyorlar. Neden çevresindeki onca yapı varken ağaçları söküyorlar” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vurun-zeytin-agacina_127366.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!