Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Baro Belediyeyi Hukuka Davet Etti

Ankara Barosu, ulaşım ücretlerinin düzenlenmesine ilişkin mahkeme kararlarını eleştiren Büyükşehir Belediyesi’ni ‘hukuka, yasaya ve yargı kararlarına uygun davranmaya’ davet etti.

Hürriyet Ankara
Baro Belediyeyi Hukuka Davet Etti

Ankara Barosu Yönetim Kurulu, “Yargı organlarının, idari işlemlerin hukuka aykırılığını tespit etmekten ibaret kararları karşısında, yargı organlarını yaşanan sürecin sorumlusu olarak göstermeye kadar uzanan tartışmalara zemin hazırlayan açıklamaların talihsizlik” olduğunu bildirdi.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu, Ankara’daki ulaşım ücretlerinin düzenlenmesine ilişkin süreçte yaşananlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Yanlış ve eksik bilgiler

Açıklamada, Ankara’da toplu taşıma ücretlerine ilişkin olarak verilen yargı kararları sonrasında kamuoyunda yaygın şekilde tartışılan “mahkeme toplu taşıma ücretlerini indirdi” ya da “mahkeme kararıyla toplu taşım ücretlerine zam yapıldı” şeklindeki ifadelerle yürütülen tartışmaların, maksatlı olarak yürütülmüyor ise, yanlış ve eksik bilgilere dayalı olduğu ifade edildi.

Hukuk devletinin gerçekleşmesi için sadece idarenin yargısal denetime tabi tutulmasının yeterli olmadığı, yargı organlarının idare aleyhine verdiği kararların da mutlaka yerine getirilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, iptal kararının, idari bir işlemin hukuka uygun olup olmadığını denetleyen yargı organının, işlemin geçerliliğini etkileyen bir sakatlık saptaması durumunda, işlemin geriye yürür biçimde ortadan kalkmasını sağlayan bir hukuksal tasarruf olduğu ifade edildi.

Hukuka aykırı durumlar

“Hukuka aykırılık, bu aykırılığın yargı organınca saptanması anında değil, idari işlemin yapıldığı anda doğmuştur” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu süreçte yargı organlarının, idari işlemlerin hukuka aykırılığını tespit etmekten ibaret kararları karşısında, genelde idarenin, özelde Ankara Büyükşehir Belediyesi ve UKOME’nin, gösterdiği tavır, yargı kararlarına ve hukuka saygılı bir tavır olmadığı gibi, yargı organlarını yaşanan sürecin sorumlusu olarak göstermeye kadar uzanan tartışmalara zemin hazırlayan açıklamalar ise tam bir talihsizliktir. Anayasa ve uluslararası sözleşmelerde tanımlanan hakların etkili biçimde kullanılması ve korunması hususunda yasaların bize yüklediği görevin bilinciyle; Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni hukuka, yasaya ve yargı kararlarına uygun davranmaya davet ederiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/baro-belediyeyi-hukuka-davet-etti_78109.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!