Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara'da Teleferiğe MİT Ayarı!

Ankara Yenimahalle’den, Eylül’de açılması planlanan Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) Ankapark’a uzanacak teleferik hattının güzergâhına Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ayarı yapıldı. MİT kampusunun üzerinden geçmemesi için teleferik için yeni proje hazırlandı.

yapi.com.tr
Ankara'da Teleferiğe MİT Ayarı!

Eylül ayında açılışının yapılması planlanan Ankapark’a ulaşım için Yenimahalle metro istasyonu ile AOÇ arasında teleferik inşa edilmesi planlanmıştı.

Şentepe Yenimahalle teleferiğinin devamı niteliğinde olacak 8 kilometrelik teleferik hattının projesi, teleferiğin ayaklarının kurulacağı AOÇ arazisi SİT alanı olduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu’nda gündeme geldi.

Habertürk'ün haberine göre, ilk proje bu iki kurulda da kabul edildi ancak bu kez MİT, hattın kendi yerleşkesinin üzerinden geçmesinin güvenlik riski taşıdığını belirterek projeye itiraz etti. Büyükşehir Belediyesi de MİT’in hassasiyetini göz önünde bulundurarak projeyi yeniledi.

Yeni projeye göre İvedik Metrosu’yla Ankapark arasında, Şentepe-Yenimahalle teleferik hattından bağımsız ikinci bir teleferik hattı inşa edilecek. Proje kapsamında teleferiğin son durağı, Ankapark’ın Anadolu Bulvarı üzerindeki giriş kapısı olacak.

Metroyla İvedik’e kadar gelen Başkentliler, Ankapark’a gitmek için teleferiğe binecek. Teleferiğin ayaklarından bazıları AOÇ arazisi içine yerleştirilecek. Teleferik hem ulaşım, hem de Ankapark içinde gezinti amaçlı kullanılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankarada-teleferige-mit-ayari_121127.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!