Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Evlerine Ulaşmak için Teleferik Yaptılar

Antalya'nın Gazipaşa İlçesi'ne bağlı İnceğiz Köyü'nde oturan Mercan Ailesi, vadinin iki yanına kurdukları ilkel teleferikle ürünlerini taşıyor.

yapi.com.tr
Evlerine Ulaşmak için Teleferik Yaptılar

DHA'nın haberine göre, yıllarca serada ürettiği ürünleri katır sırtında toptancı haline taşıyan 38 yaşındaki Hürdal Mercan, çareyi teleferik yapmakta buldu. Mercan, şimdi vadinin iki yanına kurduğu sistemle ürünlerini taşıyor. Ancak yük taşıma amacıyla kurulan teleferik, bir süre sonra aile bireylerinin de kullanmaya başlamasıyla tehlikeli yolculuklara sahne oluyor.

Maliyeti 5 bin lira

İnceğiz Köyü'nde oturan 38 yaşındaki Hürdal Mercan, evine giden köy yolunun bozuk ve uzak olması nedeniyle 240 metre uzunluğundaki vadiyi geçmek için teleferik yaptı. 5 bin liraya mal ettiği teleferiği birkaç gün önce faaliyete sokan Mercan, serasında ürettiği zirai ürünleri taşıdığı gibi, çocuklarının ve eşinin ulaşımını da sağlıyor. Okula giden Ayşe ve Esra adında iki kızı olan Hürdal Mercan, vadinin karşısına geçmek için çoğu zaman teleferiği kullandıklarını söyledi.

  • Evlerine Ulaşmak için Teleferik Yaptılar
  • Evlerine Ulaşmak için Teleferik Yaptılar
  • Evlerine Ulaşmak için Teleferik Yaptılar
  • Evlerine Ulaşmak için Teleferik Yaptılar
  • Evlerine Ulaşmak için Teleferik Yaptılar

Yol, köprü kar etmeyince

Teleferikle yerden 100 metre yüksekliğindeki vadiden geçen Mercan, şunları anlattı: "Yıllarca yol sorunu nedeniyle çok sıkıntı çektik. Ürünlerimizi katır sırtında hale taşıdık. Vadinin ortasından geçen Bıçkıcı Çayı'na demir köprü yaptım, çay taşınca köprüyü aldı götürdü. Karşıya geçmek için çoğu zaman buz gibi suya girmek zorunda kaldık. Yol ve köprü yapılması için başvurduk, ama bir neticeye ulaşamadık. En sonunda bu teleferiği yapmaya karar verdim."

Artık ürünleri bu teleferikle karşıya geçirdiklerini dile getiren Mercan, eşi ve çocuklarının da teleferiği kullandığını, başta biraz korktuklarını, ama şimdi alıştıklarını söyledi.

Teleferik babanın kontrolünde

Hürdal Mercan, teleferiği şimdilik sadece kendisinin kullanabildiğini, zamanla çocuklarına ve eşine de kullanmayı öğreteceğini söyledi. Teleferikle 1 tona kadar ağırlık taşıyabildiğini dile getiren Mercan, görenlerin şaşkın bakışlarla teleferiği incelediğini kaydetti.

Aile bireyleri korkmuyor

Teleferiğe ilk bindiklerinde korktuklarını anlatan 8'inci sınıf öğrencisi Esra Mercan, zaman içerisinde korkularını yendiklerini söyledi. Esra'nın ikiz kardeşi Ayşe de teleferiğe binmenin eğlenceli olduğunu, kendilerini görenlerin şaşırdığını anlattı. Evin hanımı Meryem Mercan ise katır sırtında ürün taşımanın çok zor olduğunu belirterek, "Teleferiğimiz çok sağlam. O yüzden korkmuyoruz. Konu komşu da merak ediyor. Merak edip teleferiğe binenler bile oldu. Bizim için büyük kolaylık oldu. Çok memnunuz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/evlerine-ulasmak-icin-teleferik-yaptilar_112249.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!