Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Teleferik için İlk Kazma Vuruluyor!

Trabzon Uzungöl'e teleferik için ilk kazma bu ay vuruluyor. Teleferik Uzungöl'den Garaster Yaylası'na 4 dakika 13 saniyede çıkacak. Hedef, Garaster'de kayak turizmini canlandırmak.

yapi.com.tr/AA
Teleferik için İlk Kazma Vuruluyor!

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı turizm merkezi Uzungöl ile Garester Yaylası arasına teleferik yapılacak. Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün, bu yıl yaklaşık 1 milyon 375 bin turistin ziyaret ettiği Uzungöl’ün Doğu Karadeniz’in turizmde adeta lokomotifi olduğunu söyledi. Turizmi daha da geliştirmek için beldedeki göl ile gölün üst kısmında yer alan Garester Yaylası arasında teleferik yapmak istediklerini söyleyen Aygün, “Teleferik ihalesini yap işlet yöntemiyle ve ön protokolle Beyaz Anadolu Limited Şirketi’ne verdik” dedi.

Her seferde 50 kişi

Avro ile Şilin arasındaki kur farkı sebebiyle teleferik inşaatına başlayamadığını anlatan Aygün, “Şirket inşallah Ocak 2014 itibariyle teleferik yapımı için kazmayı vuracak. Uzungöl’de yapılacak teleferik saatte 700 kişi taşıyabilecek. 2 bin 868 metre uzunluğundaki hatta, teleferik 4 dakika 13 saniyede Garester Yaylası’na çıkacak. Biri gidiş diğeri dönüş şeklinde iki kabinden oluşacak teleferiğin kabinleri oldukça büyük. Bir kabin tek seferde yaklaşık 50 kişi taşıyabilecek. Yani 50 kişi Garester Yaylası’na çıkarken 50 kişi de geri dönebilecek” diye konuştu.

Aygün söz konusu teleferiğin oldukça modern yapılacağına da işaret ederek, “Turizmi artırmamız için dağlara çıkmamız lazım. Teleferik yapılınca yöremizde kayak da artacak. Teleferiğin havada görüntü kirliliği oluşturmaması için iki tüp olarak yapılmasını uygun gördük. Uzungöl’de yapılacak olan teleferik Antalya Kemer Tahtalı’daki teleferiğin aynısı olacak” ifadelerini kullandı.

6 ay kar kalmıyor

Uzungöl yakınındaki Garester ve yanındaki Şekersu yaylasının kış turizmi açısından önemini vurgulayan Aygün, “Teleferiğin yapımıyla Garester Yaylası’nda saatte 1500 kişi kayak yapabilecek. Aynı dağın kuzey yamacındaki Uçarsu köyü de uluslararası kış olimpiyatlarının yapılabileceği niteliklere sahip bir yer. Buradan 6 ay kar kalkmıyor, dünyanın hiçbir bölgesinde böyle uygun bir yer yok” dedi.

Belediye Başkanı Aygün, Uzungöl’de ‘doğal yaşam anlamında da her şeyin yolunda olduğunu’ söyledi. ‘Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nde yöredeki sulara doğal alabalık salımıyla derelerin ve gölün balıklarla dolduğunu, göldeki yaban ördeklerinin çoğaldığını, ormanlarla kaplı bölgede karacaların ve ayıların görülebildiğini’ belirten Aygün’ün hedefleri arasında Trabzon’da bir kongre merkezi olmadığını ancak Uzungöl’e 25 milyon liralık bir kongre merkezi kazandırmak da var.

ETİKETLER: Uzungöl teleferik
http://www.yapi.com.tr/haberler/teleferik-icin-ilk-kazma-vuruluyor_115459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!