Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara’ya Toplu Taşıma Teleferiği İşte Böyle Olacak!

Yenimahalle Metro İstasyonu-Şentepe arasındaki teleferik hattı saatte 4 bin 800 yolcu taşıyacak.

yapi.com.tr
Ankara’ya Toplu Taşıma Teleferiği İşte Böyle Olacak!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk toplu taşıma amaçlı teleferiğini Yenimahalle Metro İstasyonu-Şentepe arasında yapacak. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, saatte 4 bin 800 yolcu taşıma kapasiteli teleferik hattının, 4 duraklı olacağı, hatta 10 kişilik 106 kabinde yolcu taşınacağı belirtildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, metro ile senkronize çalışacak olan teleferik sisteminin, trafiğin rahatlamasına yardımcı olacağını bildirdi.

Teleferik daha avantajlı

EGO Genel Müdürlüğü tarafından Yenimahalle ve Şentepe arasına döşenecek hat için çalışmalara başladıklarını ifade eden Gökçek, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan karar üzerine teleferik ihalesine çıkılarak, teknik görüşmelerin ardından güzergah ve sistemin netleştirildiğini belirtti. Teleferiğin yolcu potansiyeli fazla olan tramvay, hafif raylı ve metro sistemlerine göre daha avantajlı olduğunu vurgulayan Gökçek, yatırım maliyeti, teknik boyutlar, kamulaştırma sorunları, yapım süresi, yolların uzun süre kapalı kalması, işletme ve personel maliyetlerinin yüksek olması gibi pek çok nedenle teleferik yapımının daha avantajlı olacağını ifade etti.

13,5 dakika sürecek

Toplu taşımada teleferiğin Hong Kong, Singapur, New York ve Rio de Janerio gibi birçok kent ve ülkede kullandığını anlatan Gökçek, şunları kaydetti:

“Planlanan ilk istasyon, Yenimahalle Metro İstasyonu olacak ve Şentepe merkezine kadar ulaşım havadan sağlanacak. Güzergah boyunca 4 durak yer alacak. 10 kişilik 106 kabinin aynı anda hareket edeceği teleferik sistemi 200 metre kot farkında, 3 bin 257 metre uzunluğunda olacak. 24 metrelik inme-binme alanı olacak, yolcular bir yandan inerken, başka bir yerden de kabinlere binebilecek. Her kabin 15 saniyede bir istasyondan hareket edecek ve 13,5 dakikada başlangıçtan varışa ulaşabilecek. Sistem durmayacak ve yavaşlamayacak. Sadece engellilerin ve yaşlıların binişi sırasında kalkış yavaşlatılabilecek.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaraya-toplu-tasima-teleferigi-iste-boyle-olacak-_107836.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!