Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

6 Bin Zeytin Ağacı için 10 Yıl Gerekiyor

Soma'nın Yırca köyünde kesilen 6 bin zeytin ağacının yerine yeni fidanlar dikildi. Ancak yeni fidanların aynı seviyeye gelmesi için en az 10 yıl süre gerekiyor.

yapi.com.tr/AA
6 Bin Zeytin Ağacı için 10 Yıl Gerekiyor

Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, Manisa'nın Soma ilçesi Yırca Mahallesi'nde kesilen zeytin ağaçlarının ortalama 30 ile 50 yaş aralığında olduğunu, dikilen fidanların aynı seviyeye gelebilmesi için 10 yıldan fazla sürenin geçmesi gerektiğini bildirdi.

Dernekten yapılan açıklamada, Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, Yırca Mahallesi'nde incelemelerde bulundu, muhtar Mustafa Akın, köylüler ve çevrecilerle görüştü.

Zeytincilik sektörüne yönelik endişe verici girişimlerin son dönemde arttığını savunan Tatlı, sektörün bu tür girişimleri kaldıramayacağını belirtti.

Zeytin ve zeytinyağı sektörü olarak, sektörün ana unsuru olan ağaçları korumak adına burada olduklarını ifade eden Tatlı, ağaçların katledilmesini hiçbir şekilde kabul etmediklerini kaydetti.

Tatlı, şunları ifade etti:

"Zeytin ağacı, şansız bir şekilde turizme, imara, termik santrale boyun eğmektedir. Santrali yapmak isteyenler enerjide dar boğaza girilmemesi için santral yaptıklarını iddia etmektedirler. Ülkemizi enerji dar boğazına sokmamak adına zeytin ağaçları kesileceğine, insanlar Soma'da, Ermenek'te, Zonguldak'ta madenlerde öleceklerine enerji tasarrufu kampanyaları yapılmalıdır. Bugün yeni ölümler olmasın diye madenlere gidenler, bugün yeni ağaçlar kesilmesin diye Soma'ya gelenler bu tasarruf hareketlerine gönülden destek vereceklerdir. İnsanların enerjilerini doğru kanalize etmeliyiz."

Zeytin ağacının büyüyüp gelişmesinin 6 ila 10 yılı bulduğunu, bu ağacın diğer meyvelerde olduğu gibi 5-10 yıl ürün vermediğini bildiren Tatlı, "Burada 30 ila 50 yaş aralığında ağaçlar mevcut. Buraya fidan dikildi, fakat bunların ikame olması için 10 yıldan fazla süre geçmesi gerekiyor. Burası kamulaşmış bir alan. O ağaçların da orada çok fazla yaşayabileceğini sanmıyorum. Bölge halkı olarak bizler de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tabi bunlar büyük kayıplar. Bu kayıpların artmasından endişe ediyoruz" ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-bin-zeytin-agaci-icin-10-yil-gerekiyor_126222.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!