Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Havalimanı İhalesi Yargıya Taşındı

TMMOB Mimarlar Odası, yargıya taşıdığı Atatürk Havalimanı ihalesinde yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle İstanbul Nöbetçi İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

yapi.com.tr
Atatürk Havalimanı İhalesi Yargıya Taşındı

İktidarın 'millet bahçesi'ne dönüştürülmesi için 2.1 milyar TL teklif bedeli üzerinden sözleşme imzaladığı şirkete ait iş makineleriyle pisti kırılmaya başlanan Atatürk Havalimanı ihalesi, yargıya taşındı. TMMOB Mimarlar Odası'nın yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle İstanbul Nöbetçi İdare Mahkemesi'nde açtığı davanın dilekçesinin üstünde “İdarenin İlk Savunması Beklenmeksizin Yürütmenin Durdurulması Taleplidir” ibaresi dikkat çekti.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, konunun detaylarını yazdı: Mimarlar Odası'nın açtığı davada, TOKİ'nin 29 Nisan'da pazarlık usulüyle yaptığı Millet Bahçesi ihalesinin imar planlarına aykırı olduğu belirtildi. Atatürk Havalimanı sahasının, imar planlarında halen havalimanı olarak göründüğü ve bunun değiştirilmediği vurgulandı.

Yasaya göre, yürütmeyi durdurma kararı verilebilmesi için 'idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması' ve 'idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması' koşulları aranıyor. Bu iki koşul bir arada mevcutsa, mahkeme davalı idarenin savunmasını alarak yürütmenin durdurulması kararı verebiliyor ancak, davaya konu olan işlem, “uygulamakla etkisi tükenecek” nitelikteyse, savunma alınmadan da yürütmeyi durdurma kararı alınması hukuken mümkün.

Çiğdem Toker, yazısında şu ifadelere yer verdi: "Mimarlar Odası, dava dilekçesinde bu konuya mercek tutuyor: Atatürk Havalimanı'nın kamuoyu önünde gerçekleşen pist kırma kastedilerek bu yolla, kamu yatırımının kullanılamaz hale geleceği vurgulanıyor. Tam da bu nedenle idarenin savunmasının alınmadan yürütmenin durdurulması kararı verilmesi talep ediliyor."

Çiğdem Toker’in yazısının tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-havalimani-ihalesi-yargiya-tasindi_190784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!