Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Atatürk Orman Çiftliği'nde Yürüyen Her Uygulama Yasadışıdır"

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nde inşaatı devam eden, 1/10000 ve 1/25000'lik plan kararları ile iptal edilen Başbakanlık binası ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor." AOÇ’nin talanına hayır" diyen Mimarlar Odası, Koruma Kurulu'nun toplantısına katıldı.

yapi.com.tr
"Atatürk Orman Çiftliği'nde Yürüyen Her Uygulama Yasadışıdır"

Koruma Kurulu AOÇ’yi görüşürken toplantı sırasında, kurula, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı imzasıyla, son kararları hatırlatan yazı gönderildi. Yazının ekine ise Danıştay 6. Dairenin AOÇ kararı eklendi. Yazıda, Koruma Kurulu'na, “ Ankara 5. İdare Mahkemesi’nce AOÇ ana planının iptal edildiği bilginiz dahilindedir” uyarısında bulunuldu. Ayrıca yazıda Danıştay kararı kurula hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi: “  1/25000 ölçekli Ankara Başkent Nazım İmar Planı Kurumumuz tarafından dava konusu edilmiş, mahkeme davayı reddetmiştir. Ancak yazımız ekinde sunduğumuz Danıştay 6.Daire kararı ile planın AOÇ ile ilgili kısmı mahkeme kararı bozulmuştur. Başka bir ifadeyle AOÇ ile ilgili olan plan kararlarının üst ölçekli plana aykırı olduğu anılan Danıştay kararı ile sabittir.” 

"Her uygulama yasadışıdır"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Koruma Kurulu ve Mimarlar Odası arasındaki AOÇ trafiğini değerlendirdi. Candan,  “Başbakanlık Hizmet binasına yasal kılıf bulunmaya çalışılıyor.  Koruma Kurulu ile bugün Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak AOÇ trafiği yaşıyoruz, Kurula yazımızı ve Danıştay kararını toplantı devam ederken elden teslim ettik.  Yazıda Kurul’un Danıştay Kararı ve mahkeme kararlarını dikkate alarak karar vermesi gerektiğini belirttik. 5.idare mahkemesi  AOÇ'nin 1/10.000'lik koruma amaçlı nazım imar planında  iptal kararı verdi.Başbakanlığın,Kültür Bakanlığının bu karara itirazı da reddedildi.Aynı şekilde bu karardan sonra  1/25.000'lik Başkent 2023 Nazım imar planında da Danıştay AOÇ planını lehimize bozdu.  1/10.000'lik ve 1/25.000'lik üst ölçekli planlardaki  kararlar Atatürk Orman Çiftliğindeki talanın durdurulmasına yönelik kararlardır. Bu kararlara ilişkin karar alması gerekirken kurul, tartışmalı kararı gündeme alıyor. AOÇ'de yürüyen her tür uygulama yasadışıdır, tartışmalıdır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen sonrasında, kaçak binanın yasallaştırılması kılıfı manidardır. Her kim ki bu kaçak yapıda oturursa, bu ülkeyi temsil edemez”  şeklinde konuştu

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftliginde-yuruyen-her-uygulama-yasadisidir_123530.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!