Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Orman Çiftliği Şimdi de Mesire Yeri Olacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde 1983 yılından bu yana hiçbir değişiklik olmadığını savundu. AKP iktidara geldikten sonra 18 bin 500 dekar alanın ağaçlandırıldığını söyleyen Eker, ağaçlandırılan alanları 'mesire yerine' dönüştüreceklerini bildirdi.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği Şimdi de Mesire Yeri Olacak

Mahkemelerin durdurma kararlarına karşın Ekim ayında kullanıma açılacak olan yeni Başbakanlık binasının yeri tartışma yaratmıştı. Bakanlık, binanın AOÇ içerisinde olmadığını savunuyor. Sivil toplum ve meslek örgütleri ise binanın AOÇ’nin ilk oluşturulan arazisi içerisinde yer aldığına dikkat çekiyor. Yine AOÇ içerisine Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankapark inşaa ediliyor. Meslek örgütleri, AOÇ’nin yıllar içerisinde 'talan' edildiğine vurgu yapıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun AOÇ arazisine ilişkin soru önergesini yanıtlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise, AOÇ mülkiyetindeki arazi varlığının yaklaşık 33 bin 256 dekar olduğunu, 1983’ten bugüne kadar da arazi varlığında hiçbir değişiklik olmadığını savundu. Eker, AOÇ’nin kuruluş yıllarında ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem verildiğini, 1938 yılına kadar 3 bin 310 dekar alanın ağaçlandırıldığını bildirdi. 1925 ile 2002 yılları arasında yaklaşık 4 bin 500 dekar alanın ağaçlandırıldığını dile getiren Eker’in verdiği yanıta göre, 2002’den sonra ise 18 bin 500 dekar alan ağaçlandırılmış. Bu ağaçlandırma kapsamında da 2,2 milyon ağaç dikilmiş.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mustafa Çakır'ın haberine göre AOÇ arazisinin yüzde 69’una denk gelen 23 bin dekar alanın park, orman ve rekresyon alanına dönüştürüldüğünü ifade eden Eker, buralara yeni park ve rekreasyon alanlarının da ekleneceğini belirtti. Toplamda AOÇ arazisinin yaklaşık yüzde 72’sine denk gelen 24 bin 225 dekar alanın orman, park ve rekreasyon alanına dönüştürüleceği kaydedildi.

Mesire alanı yapılacak

Eker, AOÇ’ye yönelik yeni projeyi de açıkladı. Ağaçlandırılan alanların ileride park ve piknik yapılacak mesire yerlerine dönüştürüleceğini belirtti. Eker, AOÇ arazisi ile ilgili belediyelerin imar planı sonucu ihtilaflı durumlar oluştuğunu da bildirdi. 2002 yılında 945 dekarlık ihtilaflı alan varken son 11 yılda yapılan girişimlerle ihtilaflı arazi miktarının 9.4 kat azaltılarak 2013 yılında 101 dekara düşürüldüğünü kaydetti. AOÇ arazilerinin 1. derece doğal ve tarihinSİT alanı ilan edildiklerini belirten Eker, arazinin genelini kapsayacak şekilde SİT alanı değişikliği yapılmadığını savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftligi-simdi-de-mesire-yeri-olacak_125134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!