Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstihdamda İmalat Sanayi, Faaliyet Karlılığında Madencilik

Türkiye’de girişimcilerin tüm verileri Girişimci Bilgi Sistemi’nde (GBS) toplanıyor. Verilere göre imalat sanayi yüzde 4-5 arasında faaliyet kârlılık oranıyla her ne kadar Almanya’yı geçse de, yurtiçinde yüzde 15.5 faaliyet kârlılığına sahip madencilik sektörünü geçemiyor.

yapi.com.tr
İstihdamda İmalat Sanayi, Faaliyet Karlılığında Madencilik

Sanayi Bakanlığı Türkiye’de ‘ticari kazanç üreten’ tüm girişimcilerin verilerini bir araya topladı. 3 milyon girişimcinin üretimden ihracata, kârlılıktan borç yapısına kadar verilerini alıp analiz eden bakanlık bunları Girişimci Bilgi Sistemi’nde (GBS) birleştirdi. Verilere göre faaliyet kârlılığı en yüksek olan sektör madencilik, net satışlarda en büyük geliri ise ticaret alıyor. İstihdamda ise imalat sanayinin önüne geçebilen yok.

Yüzde 86’sı hizmette

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın tanıtımını yaptığı sisteme göre Türkiye’de 3 milyon girişimcinin yüzde 86’sı hizmet, yüzde 13’ü sanayi, yüzde 1’i de tarım sektöründe faaliyet gösteriyor. Toplam cironun dağılımına bakıldığında bunun yüzde 70’inin hizmet, yüzde 29’unun sanayi yüzde 1’inin de  tarımdan kaynaklandığı görülüyor. Toplam faaliyet karını ise yüzde 53.2 ile hizmet, yüzde 46.6 ile sanayi paylaşıyor. Hürriyet Gazetesi'nden Şebnem Turhan'ın haberine göre Bakan Işık’ın “Ölçemezseniz yönetemezsiniz” diyerek sunduğu GBS, bütün firmaların aktif, net satış, kâr ve borçluluk gibi mali yapılarını, sanayi işletmelerinin kapasitelerinin ürün bazında, firmaların fiili üretimlerini, ithalat ve ihracat değerlerini, herhangi bir ilin hangi ilden mal satın alıp sattığını kapsıyor.

Karlılık yüzde 3.9

GBS bize hangi sektörün hangi alanda liderlik yaptığını da gösteriyor. Verilere göre toplam 3 trilyon 689 milyar liralık toplam satışların 1 trilyon 482 milyar lirasını ticaret sektörü yapıyor. İmalat sanayi 915 milyar lira ile ikinci, üçüncülük ise 395 milyar ile finans sektöründe. Sektörlerin faaliyet kârlılığı yani faaliyet kârının net satışlara oranı en yüksek olan sektör madencilik. Bu sektörde faaliyet kârlılığı yüzde 15.5. Sektörler ortalamasının yüzde 3.9 olduğu faaliyet kârlılığında imalat sektöründe oran yüzde 5.9. Toplam 10 milyon 763 bin çalışanın ise 3 milyan 270 bini imalat sanayinde istihdam ediliyor. Ticaret sektörü 2 milyon 408 bini yer alırken inşaat sektöründe 1 milyon 237 bin kişi istihdam ediliyor.

Faaliyet kârlılığında imalat sanayinin durumunun ‘kötümserlik’ yaratmamasını isteyen Işık Avrupa Birliği ülkelerinden örnekleri paylaştı. Buna göre Almanya’da ortalama imalatta kârlılık oranı yüzde 4 seviyelerinde olurken Türkiye’de oran ölçeğine göre yüzde 4.4 ile 5 arasında değişiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istihdamda-imalat-sanayi-faaliyet-karliliginda-madencilik_124953.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!