Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakanlık'tan İTO'ya Dönüşüm İzni Çıkmadı!

İzmir Ticaret Odası'nın Karabağlar ve Buca'da 2 milyon metrekareye yakın alanda yapacağı kentsel dönüşüm projesine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan onay çıkmadı. Bakanlık, bölgede konut oranının yüzde 5'ten fazla olduğunu gerekçe göstererek İTO'ya kentsel dönüşüm izni vermedi.

yapi.com.tr
Bakanlık'tan İTO'ya Dönüşüm İzni Çıkmadı!

Ege'de Son Söz'den Sinan Doğan'ın haberine göre, İzmir Ticaret Odası'nın Buca ve Karabağlar'daki kentsel dönüşüm hayali Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na takıldı. Bakanlık, İzmir Ticaret Odası'nın 1922 dönümlük alanda yapacağı kentsel dönüşüme izin vermedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçtiğimiz yıl Buca ve Karabağlar'da 5 mahallede 5 bin 377 binanın bulunduğu 1 milyon 918 bin metrekarelik alanı kentsel dönüşüm projesi kapsamında riskli alan ilan etmişti. İzmir Ticaret Odası da hem Buca hem Karabağlar Belediyesi ile imzaladığı protokolle mobilyacı üyelerinin bulunduğu bölgeyi iş merkezi olarak dönüştürmeyi amaçlıyordu.

Ancak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, riskli alan olarak gösterilen bölgede konut miktarının yüzde 5'in üzerinde olduğunu gerekçe göstererek, buradaki kentsel dönüşümün İTO'nun görev alanına girmediğine karar verdi

'İzin bekliyoruz'

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Karabağlar'da 1922 dönümlük alanda kentsel dönüşüm yapmak istediklerini ve Bakanlıktan izin beklediklerini açıkladı. Bakanlığın kentsel dönüşüm bölgesinde konut oranının yüzde 5'ten fazla olduğuna işaret ettiğini belirten Demirtaş, bu nedenle kendilerine izin çıkmadığını ifade etti. Bölgede çok sayıda mobilyacı ve oto tamirci üyelerinin olduğuna dikkat çeken Demirtaş, izin için Bakanlığa yeniden çağrı yaptı.

İTO, kentsel dönüşüm projesi ile Karabağlar'ı İzmir'in mobilya ve ev dekorasyonun başkenti yapmak istiyor. Karabağlar Osman Aksüner, Aşık Veysel ve Aydın mahalleleri ile Buca Seyhan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 1 milyon 918 bin metrekarelik alan için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuran İTO, iki belediye ile de protokol imzalamıştı. Burada Türkiye'ye örnek olacak bir mobilya merkezi planlanıyordu.

'Atıl vaziyette'

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Artkıy da mobilyacılar olarak bölgede kentsel dönüşüme ihtiyaç duyduklarını açıkladı. Artkıy, "O bölgenin yarısı Buca'da, yarısı Karabağlar'da. Çok geniş bir alan. Bizim meslektaşlarımız orada imalat yapıyor, mağazalarımız orada. Oto tamircileri de bölgede faaliyet gösteriyor. Mobilyacıları bir yere, oto tamircilerini bir yere toplamak istiyoruz. Modern satış yerleri kurmayı planlıyoruz. Bölgede sosyal yaşam alanları yaratmayı amaçlıyoruz. Şu an burası atıl, gerçek değerinin çok uzağında. Kaliteli kullanılmıyor. Üstelik  sokaklar o kadar dar ki iki kamyon biraraya gelemiyor. Bakanlıkla görüşmelerimiz devam ediyor. Proje henüz iptal edilmedi. Biz olur bekliyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-itoya-donusum-izni-cikmadi_124235.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!