Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakü-Ceyhan’ın Türkiye Bölümü Yarılandı

Bakü-Ceyhan boru hattı projesinin Türkiye sınırları içinde kalan 1076 kilomatrelik bölümünün yüzde 51’i tamamlandı. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC)

NTV-MSNBC
Bakü-Ceyhan’ın Türkiye Bölümü Yarılandı

b>Bakü-Ceyhan boru hattı projesinin Türkiye sınırları içinde kalan 1076 kilomatrelik bölümünün yüzde 51’i tamamlandı.

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Projesi’nin Türkiye bölümü yüzde 51 oranında tamamlandı. 2 Kasım 2003 tarihi itibariyle projenin Türkiye sınırları içinde kalan toplam 1076 kilometre uzunluğundaki bölümü, yüzde 51 oranında tamamlandı. Hattın geçeceği alandaki arazilerin hak sahiplerine yapılması gerekli ödemelerin de yüzde 98 oranında gerçekleştirildiği ve projenin belirlenen takvim çerçevesinde ilerlediği belirtildi. Yetkililer, toplam 2.9 milyar dolarlık projenin Türkiye kısmının 1.4 milyar dolara mal olacağını ve 2005’in ilk yarısında tamamlanacağını ifade ettiler.

Ham Petrol Boru Hattı Projesi kapsamında planlanan toplumsal ve çevresel yatırım çalışmaları da etkin şekilde sürdürülüyor. Boru hattı güzergahı üzerindeki 4 kilometrelik koridor içinde yaşayan nüfusun sürdürülebilir, toplumsal ve ekonomik gelişiminin teşvik edilmesi amacıyla eğitim, örgütlenme ve tarımsal destek çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Projeden etkilenen yerleşim alanlarının sakinleri ile sağlık, trafik ve çevre gibi konularda düzenlenen toplantıların yanı sıra bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacak tarımsal ve ekonomik projelere de destek veriliyor. BTC toplam bütçesi 9 milyon dolar olarak belirlenen Toplumsal Yatırım Programı kapsamında Ardahan, Kars, Erzurum, Gümüşhane-Erzincan illerinde sürdürülebilir kırsal kalkınmaya katkıda bulunmak için hazırlanan 4 ayrı projeye destek verecek.

Boru hattının oluşturulması sırasında kültürel ve tarihi değerlerin de koruma altına alındığı, bu kapsamda projede görev alan arkeologların hat üzerinde yüzey araştırmaları yürüttükleri, elde edilen bulgular doğrultusunda kurtarma çalışmaları gerçekleştirildiği belirlendi.
Projeden etkilenen bölgelerde biyolojik çeşitliliğin korunması ve teşvik edilmesi amacıyla da çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-ceyhanin-turkiye-bolumu-yarilandi_7272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!