Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Baraj Havzasına Yapılaşma İzni

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın,Tahtalı Barajı’nın içerisinde bulunduğu 96 hektarlık ‘tarım alanı’nı, ‘kentsel gelişme alanı’ olarak belirlediği ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Baraj Havzasına Yapılaşma İzni

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, 7 Temmuz ‘da onaylanan İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile Menderes ilçesinde bulunan Tahtalı Barajı’nın içerisinde bulunduğu 96 hektarlık ‘tarım alanı’nı, ‘kentsel gelişme alanı’ olarak belirlediği ortaya çıktı. Kuraklığın günden güne yakıcı olduğu bir dönemde İzmir’in su ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Tahtalı Barajının koruma sınırları içerisindeki tarım alanlarının yapılaşmaya açılması tepkiyle karşılandı.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliğine ilişkin hazırladığı değerlendirme raporunda, planın bölgede geri dönülmesi mümkün olmayan zararlara neden olacağı belirtildi.

Raporda, “İzmir kentinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla gerçekleştirilen Tahtalı Barajı’nın koruma sınırları içerisinde konut ve konut alanlarına hizmet edecek kullanımlar, sanayi ve depolama gibi kullanım kararlarının belirlenmesi sonucunda oluşacak evsel, endüstriyel, tarımsal ve her türlü hayvancılık faaliyetinden kaynaklanan atıklar söz konusu havza üzerinde geri dönülmesi mümkün olmayan zararlara neden olacak. Toplum sağlığını tehlikeye atacağı, söz konusu kararın İZSU Genel Müdürlüğü Su Havzaları Koruma Yönetmeliğinin 3. maddesinin 3/b fıkrasında yer alan ‘Yerleşik alan sınırları İZSU'nun görüşü alınarak belirlenir. Koruma alanlarında yerleşik alan sınırları gelişme alanı bırakılmaksızın tespit edilir. Bu sınırlar değiştirilemez ve yeni yerleşim alanları teşkil edilemez’ şeklindeki hükme açıkça aykırıdır” ifadelerine yer verildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baraj-havzasina-yapilasma-izni_183306.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!