Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Olimpos’ta Yapılaşma ‘Kısmen’ Durdu

Olimpos için hazırlanan imar planına ve plan hükümlerine ilişkin meslek örgütleri ile yurttaşların itirazlarının bir kısmı Turizm Bakanlığı tarafından haklı görüldü. Bakanlık, yapılaşma koşulunu yüzde 30’a çıkaran ve tarım alanlarını imara açan plan notlarının değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

yapi.com.tr
Olimpos’ta Yapılaşma ‘Kısmen’ Durdu

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki köklü tarihe ve eşsiz doğaya sahip Olimpos için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylanarak askıya çıkarılan koruma amaçlı imar planında ve plan hükümlerinde yapılan itirazlar haklı bulundu. Bakanlık itirazlar sonucu bölgedeki yapılaşmanın yüzde 30’dan yüzde 10’a düşürülmesine karar verdi. Ayrıca tarım alanlarının yapılaşmaya, park alanlarının da ticari faaliyetlere açılmasını iptal etti. Ancak Bakanlık, Mimarlar Odası’nın sit derecesi düşürülen alanlar ile birinci derece sit alanları arasında tampon bölge oluşturulmamasına ilişkin itirazlarını reddetti.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Turizm Bakanlığı’nca onaylanarak askıya çıkarılan Antalya ili Kumluca ilçesi, Yazır Mahallesi, Olimpos Antik Kenti, I-II-III. derece Arkeolojik Sit Alanı’na ilişkin 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği ve 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’na yapılan itirazlar sonuç getirdi. Antalya Barosu, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve 13 yurttaşın itirazlarının büyük bir kısmını haklı bulan Turizm Bakanlığı, imar planlarını ve plan hükümlerini hazırlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yazı göndererek itiraza konu olan imar planı notlarının değiştirilmesine karar verdi.

Yapılaşma yüzde 10’a düşürüldü
Yapılaşma koşulunun yüzde 30 ve en çok iki katlı olacak şekilde hazırlanan plan hükümleri, itirazlar sonucu yüzde 10’a düşürülerek bölgede yapılaşma engellendi. İkinci bir itiraz ise tarım alanlarındaki yapılaşmanın önüne geçti. Tarım alanlarında yapılaşmayı artıracak ‘bağ evi nitelikli yapılması’ halinde 150 metrekareyi geçmeyecek’ ifadesi ‘bu alanlarda tarımsal amaçlı yapı ve çiftçinin barınabileceği yapı ve müştemilatları dışında yapı yapılamaz. Toplam 75 metrekareyi geçemez’ şeklinde değiştirildi.

Antalya Şehir Plancıları Odası’nın itirazı ise büyük park alanlarının ticari faaliyetlere açılmasına ilişkin oldu. Bin metreden büyük park alanlarında ticaret içerikli kullanımlarının bulunduğu plan notuna ilişkin itirazlar haklı bulunarak ‘park alanlarına ilişkin plan notlarında, çay bahçesi, büfe gibi ticari faaliyet içeren kullanımların kaldırmasına’ olarak değiştirildi.

İtirazlardan bir diğeri ise; ikinci dereceden üçüncü dereceye düşürülen sit alanları ile birinci derece sit alanları arasında tampon bölge oluşturulmadığı için çevresel zararlar vereceği ve arkeolojik araştırmaları engelleyeceği olmasıydı. Ancak Bakanlık bu itirazı reddederek sit alanlarını Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ile alındığını ve tarım arazisi olarak arada kalan bölgelerin yapılaşmaya açılmadığını belirtti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olimposta-yapilasma-kismen-durdu_182394.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!