Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Kamu Yararı” Adı Altında Tarım Alanları Yapılaşmaya Açılıyor

İzmir’in Balçova ve Narlıdere ilçelerinde yer alan İnciraltı bölgesi ‘kamu yararı’ adı altında yapılaşmaya açılacak.

yapi.com.tr
“Kamu Yararı” Adı Altında Tarım Alanları Yapılaşmaya Açılıyor

İzmir’de son yıllarda yapılan planlar ve çalışmalar ile birçok alan ranta açılmaya başladı. İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile birlikte nitelikli tarım alanlarının, orman alanlarının, doğal karakteri itibari ile korunması gereken alanların; konut, sanayi, ticaret gibi gelişme alanlarının açılmasının ardından, Balçova ve Narlıdere ilçelerinde yer alan İnciraltı Bölgesi’nin, ‘Kamu yararı’ adı altında yapılaşmaya açılacağı bildirildi.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; Doğal Sit ve tarım alanı olan bölge için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koruma amaçlı imar planı hazırladı. Önceki yıllarda mahkemenin verdiği 'tarım arazisidir' kararı olmasına rağmen İzmir İl Toprak Kurulu’nun aldığı “tarım dışı planlama yapılabilir” kararı tepki çekti. Süreçte İzmir Tarım İl Müdürlüğü ‘bu bölge mutlak tarım arazisi ve dikili tarım arazisinden oluşur.” diye görüş vermesine rağmen böyle bir kararın çıkması dikkat çekti.

Konu hakkında odalar ve STK’lar karara tepki gösterirken; AKP MKYK Üyesi, İzmir Milletvekili Atilla Kaya yaptığı açıklamada, “İzmir'imizin en önemli değerlerinden birisi olan İnciraltı'nın, güzel şehrimize devasa bir yeşil alan kazandırılarak, sağlık ve termal turizm temalı, yüksek kat olmaksızın planlanması yolundaki çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Hem Tarım ve Orman Bakanlığımız, hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bugün İnciraltı için ‘kamu yararı’ kararı almış bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, bölgenin tarımsal niteliğinin korunması, sulama ve drenaj çalışmalarının yapılması gerektiğini bildirdi. Oda tarafından yapılan açıklamada, “Tarım, doğa, planlama, mühendislik bilimi görmezden gelinerek turizm odaklı rant hedefi ile İzmir için eşsiz bir değer olan İnciraltı’nın tahribine izin verilemez.” denildi.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi de, “İnciraltı bölgesine ilişkin Turizm Merkezi ilanı sonrası onaylanan, alanın ve çevresinin doğal niteliklerini, tarımsal niteliğini, doğal sit olma özelliğini yok sayan, şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı olan, kamu yararı içermeyen çok sayıdaki imar planı iptal edilmişken ve İl Toprak Koruma Kurulunun kararının iptaline yönelik yargı kararı ile de alanın tarımsal niteliği onaylanmışken, ‘tarım dışı planlama yapılabilir’ görüşü veren İl Toprak Koruma Kurulunun kararı kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-yarari-adi-altinda-tarim-alanlari-yapilasmaya-aciliyor_183495.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!