Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Basmane ve Kadifekale'ye Dokunuş

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, Basmane ve Kadifekale'nin geleceğini projelerine yansıttı.

yapi.com.tr
Basmane ve Kadifekale'ye Dokunuş

Öğrenciler bitirme projelerinde oluşturdukları kentsel mimarlık Basmane ve Kadifekale'nin sosyo-kültürel ve tarihi değerlerini ortaya çıkaracak projelere imza attı. Öğrenciler, bölge halkının ihtiyaçlarını da göz önüne alarak, sağlıklı yaşam, çocuk müzesi, halk-eğitim, mahalle mutfağı, sanat ve elişi eğitim, tekstil merkezi, gözlem evi gibi konularda bina önerileri geliştirdi.

İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahar Durmaz, öğrencilerin çalışmalarında Basmane ve Kadifakele'ye yönelik kentsel çözüm önerileri getirdiğini belirterek, “Proje alanı olarak seçtiğimiz Basmane'de, Basmane Garı, Ayavukla Kilisesi, Bıçakçı Hanı, Altınpark Kazı Alanı, Yıldız Sineması gibi kent için önemli tarihi dokuyu oluşturan yapılar var. Bu bölge, ayrıca Kültürpark'a ve Kemeraltı'na kısa bir mesafede konumlanıyor. Kadifekale'deki alan ise kalenin duvarları, arkeolojik tiyatro alanı ve park ile sınırlanıyor. Kadifekale, Basmane'de seçilen alanın aksine eğimli bir alanda ve kentin en göz alıcı manzarasına sahip yerlerinden biri. Çoğunluğu konut dokusuyla çevrili her iki alanda da öğrencilerimiz, yerel halkı da kapsayacak katılımcı bir tasarım anlayışını benimsedi" dedi.

Öğrencilerin çocuk ve kadınlar için eğitim merkezi, kent galerisi, tarih ve kültür temalı mimari çözüm önerileri getirdiği belirten Yrd. Doç. Dr. Durmaz, aynı zamanda Basmane ve Kadifekale'deki hayatı kavrayıp projelerine aktardıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/basmane-ve-kadifekaleye-dokunus_131778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!