Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bergama’da Katı Atık Tesisi Açılıyor

Bakırçay Havzası’nın da katı atık sorunu çözülüyor. Bölgenin katı atıklarını elektrik enerjisi ve gübreye dönüştürecek Bergama Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi 100 milyon liralık yatırımla hizmete giriyor.

yapi.com.tr
Bergama’da Katı Atık Tesisi Açılıyor

İzmir Ödemiş’te Avrupa’nın en büyük entegre katı atık yönetim tesisini geçen yıl hizmete alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bakırçay Havzası’na hizmet edecek Bergama Entegre Katı Atık Tesisi’ni de kurdu. Tesis bugün törenle açılacak.

BirGün’de yer alan habere göre; 350 milyon TL’lik yatırımla kurulan Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin ardından 100 milyon TL’lik yatırımla Bergama Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’ni de kente kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Atığı bir kaynak olarak görmemiz gerekiyor. Türkiye’nin en modern atık yönetim tesislerini kurduk. Çöpten elektrik ve gübre üretiyoruz. Ödemiş’in ardından Bergama tesisimizin de açılışını yapacağız. Deneme üretimini tamamladığımız tesisimiz şubat ayında geçici faaliyet belgesini alarak hizmete girdi. İzmir’de çöpün toplanmasından bertarafına kadar uzanan yeni bir döngüsel anlayışı yaratmaya başladık. Tertemiz ve doğayla uyumlu bir İzmir için çalışıyoruz.” dedi.

58 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak
Kentin kuzeyindeki Bakırçay Havzası’nın katı atık sorunu bu tesisle birlikte çözülüyor. Kapalı sistem çalışan ve kokuya neden olmayan çevreci tesiste Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa ilçelerinde yurttaşların kapısının önüne koyduğu çöpler sanayide hammaddeye, tarımda gübreye ve elektriğe dönüşecek. Tesiste ayrıştırılan katı atıklardan saatte yaklaşık 10 megawatt yani ayda 58 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak miktara eşdeğer elektrik enerjisi üretilecek. Tesiste ayrıca günde 100 ton gübre elde edilecek. Gübre tarım alanlarında ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin peyzaj düzenlemelerinde değerlendirilecek.

Tesis sayısı üçe çıktı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘Entegre Katı Atık Yönetim Sistemi’ çalışmaları kapsamında Çiğli’deki Harmandalı Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi’nde 2019 yılı kasım ayından bu yana depolanan atıklardan elektrik enerjisi üretmeye başladı. Burada kurulan Biyogaz Tesisi ile birlikte yılda yaklaşık 166 milyon metreküp metan gazının bertaraf edilmesi ve 323 milyon kilowatt saat elektrik enerjisi üretilmesi sağlandı. Bu miktar 190 bin hanenin enerji kullanımına karşılık geliyor. Depolama sahasını kent ormanına dönüştürme çalışmaları kapsamında 87 dönüm alan ağaçlandırıldı. Ödemiş ve Bergama ile birlikte sayısı 3’ü bulan entegre katık atık yönetim tesislerinde metan gazı elektrik enerjisine dönüştürülerek 2021 yılında 261 bin hanenin aylık ortalama ihtiyacını karşılayacak miktarda elektrik üretildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bergamada-kati-atik-tesisi-aciliyor_190124.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!