Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Beyaz Eşyada Pazardaki Daralmanın Önüne Geçilecek

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkanı Güler, "Gerçekleştirilen ÖTV indirimi hem üretici hem de tüketiciler için bir can suyu olacak, pazardaki daralmanın önüne geçilecek" dedi.

yapi.com.tr/AA
Beyaz Eşyada Pazardaki Daralmanın Önüne Geçilecek

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Ergün Güler, Bakanlar Kurulu kararı ile beyaz eşya ve küçük ev aletlerinden alınan Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) 30 Nisan'a kadar sıfıra çekilmesi ile ilgili, "Gerçekleştirilen ÖTV indirimi hem üretici hem de tüketiciler için bir can suyu olacak." ifadelerini kullandı.

Güler, yaptığı yazılı açıklama ile Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı ve bulaşık yıkama makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV'yi 30 Nisan'a kadar sıfıra çeken Bakanlar Kurulu kararı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Güler, ÖTV teşvikinin en son 2009 yılında gerçekleştiğini anımsatarak, 2009'da örneği görüleceği üzere ÖTV'nin kaldırmasının satışlara müspet yansıyacağını dile getirdi.

TÜRKBESD olarak bu önerilerini çeşitli kanal ve zamanlarda bakanlıklar aracılığı ile hükümete ilettikleri bilgisini veren Güler, gerçekleştirilen bu temaslar sonucunda da hep beraber bu müspet gelişmeye imza atıldığının altını çizdi.

Açıklamada Güler'in şu görüşlerine de yer verildi:

"İnanıyoruz ki, satışların artmasıyla satıştan elde edilecek gelirler, (Kurumlar vergisi, KDV, stopaj, muhtasar vb) devletin ÖTV kaybını fazlasıyla karşılayacaktır. Ek satış ve bunu sağlayacak üretimle ek istihdam yaratılacaktır. Yine cari açık açısından değerlendirirsek; Türkiye'deki enerji tüketiminin yüzde 14'ünün ev aletlerinden geldiği düşünülürse, eski ürünlerin enerji verimli ürünlerle değiştirilmesinin enerji tasarrufu açısından ülke ekonomisine katkısı da çok büyük olacaktır.

Gerçekleştirilen ÖTV indirimi hem üretici hem de tüketiciler için bir can suyu olacak. Devletin yapacağı ÖTV teşvikinin en önemli faydası, tüketimi hızlandıracak ancak bu tüketimin ithalata gitmeyerek Türkiye'de kalacak olması..."

Üretimin büyük kısmı ihraç edildi

 

TÜRKBESD verilerine göre sektörün 2016 yılında toplam üretimi 26 milyon 236 bin 181, ithalatı 855 bin 773, iç satışı 7 milyon 469 bin 796, ihracatı ise 19 milyon 547 bin 508 olarak gerçekleşti.

Derneğin ürün bazlı verilerine bakıldığında, sektörün buzdolabı üretimi 2016 yılında 7 milyon 35 bin 807 adet olurken, bunun 2 milyon 39 bin 575'i iç pazara satılırken 4 milyon 970 bin 895'i de ihraç edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyaz-esyada-pazardaki-daralmanin-onune-gecilecek_155696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!