Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Beyaz Eşyacılardan Çağrı: Kiralarda Kur Sabitlensin

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AVM kiralarında dövizden TL’ye dönülmesi çağrısının ardından Dayanıklı Tüketim ve Beyaz Eşya Perakendecileri Derneği (BEYPER), 1 yıl boyunca kira ödemelerinde doların 3 liradan, avronun da 3.30’dan sabitlenmesini istedi.

yapi.com.tr
Beyaz Eşyacılardan Çağrı: Kiralarda Kur Sabitlensin

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, Dayanıklı Tüketim ve Beyaz Eşya Perakendecileri Derneği (BEYPER) Başkanı Ali Yıldız, sadece son bir ayda AVM içindeki kiraların yüzde 10 arttığına dikkat çekerek, “Kur artışından dolayı zaten piyasada bir güvensizlik oluştu. Hem bizim sektörde hem de diğer perakende pazarında güvensizlik ortamı oluştu. Tüketici iştahı düştü. Satışların azaldığı böyle bir ortamda, kira giderimiz ise kur artışı nedeniyle yükseldi. Sayın Cumhurbaşkanımız, bize ses oldu. AVM’lerde Euro ve dolar olarak alınanan kiralarda, 1 yıl boyunca, doların 3 liradan, Euro'nun da 3.30’dan sabitlenmesini istiyoruz” dedi. Yıldız aksi halde, birçok AVM’nin hayalet duruma geleceğini, mağazaların bir bir kapanacağını, dolayısıyla binlerce kişinin de işsiz kalacağını söyledi.

AVM Kiracıları Derneği, Birleşmiş Markalar Derneği ile temas halinde olduklarını anlatan Yıldız, onlarla da konuşarak kira kurlarının sabitlenmesi konusunda AVM işleticilerine ortak çağrı yapmak istediklerini söyledi. Yıldız, “Kurdaki hızlı artışla iyice sıkıştık. Ortak hareket etmek istiyoruz. Önümüzü göremiyoruz. Kurun nerede duracağını bilmiyoruz. Endişeliyiz” dedi.

Tulumbada su yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Kayseri Sanayi Odasının ödül gecesinde, yatırımların durduğunu söyleyerek, “Yani şu anda tulumbada su yok. Tulumbaya su doldurmak lazım” demişti. Alışveriş merkezi sahiplerinin kiraları dövizden Türk Lirası’na çevirmelerini isteyen Erdoğan, “Kiracıyı bir kaybedersen ondan sonra boş dükkana talim edersin” uyarısı yapmıştı.

Erdoğan özetle şöyle konuşmuştu:

Gelin şu kiraları tl’ye çevirin

Alışveriş merkezlerimiz var. Şimdi öğrendim ki Kayseri’de hala dövizle kiralıyorlar. Öyle mi? Mehmet Bey’e bir arasana dedim. Az önce aradı, uçakta yakaladık. Sen hala bu olaylar oldu, dövizle veriyormuşsun. İsmini de vereceğim, Süleyman Çetinsaya. ‘Mesajı aldım, emrinizdir hemen TL’ye çeviriyorum’ dedi. Şimdi o alışveriş merkezinde olan bütün esnaf kardeşlerim hemen bu işi TL’ye çevirsinler. Aksi taktirde valiye, belediye başkanına durum bildirilsin, takipçisiyiz. Aynı şekilde diğer alışveriş merkezi patronlarına da sesleniyorum. Eğer vatanseversek, eğer milliyetperversek, gelin şu dövizleri TL’ye çevirmek suretiyle, kiracıyı bir kaybedersen ondan sonra boş dükkana talim edersin.

2-3 yıl yerine oturana kadar

Bütün dövizle olan kiralama sistemlerinden bahsediyoruz. Devlet olarak ihalelerde bile TL olarak ihaleleri yapma noktasında hükümetimiz böyle bir planlama kararı aldı. Rusya, Çin, İran ile görüşmeler yaptık. Yerel paralarımızla alışveriş yapalım dedik. Diğerinde ise biz kur baskısıyla karşılıksız paraların basıldığı yere hizmet ediyoruz. Bu işi düzelteceğiz. Bir tuzak kuruldu, bizim bu tuzağı bozmamız, geri çevirmemiz lazım. Onun için de tüm sanayici, işadamı kardeşlerim bu hassasiyet içinde, önümüzdeki 2-3 yıl bu iş tam yerine oturana kadar bu kararlılığımızı göstereceğiz.

Şu anda tulumbada su yok

Yatırımlar artık duruyor. Onun için girişimcinin, yatırımcının önünü açmamız lazım. Yani şu anda tulumbada su yok. Tulumbaya su doldurmak lazım. Şu anda KOBİ’lerle ilgili açıklama yaptı Başbakan. İşte bir KOBİ için bu o tulumbadaki sudur. Suyu koyarsan tulumbaya kuyudan su çekilmeye başlar.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyaz-esyacilardan-cagri-kiralarda-kur-sabitlensin_152521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!