Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Binalar Yangından Korunamıyor

Adana Aladağ’da ortaöğretim öğrencilerinin kaldığı kız öğrenci yurdunda çıkan yangın ‘Yapılarımız yangına karşı güvenli mi’ sorusunu akla getirdi.

yapi.com.tr
Binalar Yangından Korunamıyor

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkanı Fethi Hinginar’ın anlattıkları ise işin ne kadar kötü noktada olduğunu gösteriyor. Türkiye’de yeni yapılan yapılar dahil binaların en fazla yüzde 1’inde yangın koruma bariyeri olduğunu belirten Hinginar, şunları söyledi: “Yangın yönetmeliğimizde geçen yıl değişiklikler yapıldı. Yangının bir kattan diğerine atlamasını engelleyen yangın koruma bariyerleri şartı geldi ama uygulayan yok. Kentsel dönüşümde eski binalar yıkılıp yenisi yapılıyor ama yenilerinde de önlemler yok. İşin temel sorunu ise denetim eksikliği. Maalesef Türkiye’de yapı denetimi yok. Demir ve beton dışında kontroller yapılmıyor” dedi.

Yanıcı madde kullanımı

Yapılan yönetmelik değişikliği ile yangın güvenliği için çok olumsuz bir adım da atıldığını belirten Hinginar, “Eskiden 21 metre yani 7 kata kadar olan binalarda dış cephede yanıcı madde kullanımı serbestti. Gerekçesini bilmiyoruz ama bu sınır 28 metreye yani 10 kata çıktı. Böylece binalarda yanıcı madde kullanımının önü açıldı. Geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile görüştük ve bu değişikliğe karşı uyardık” dedi. Hinginar, yangına karşı güvenli malzeme kullanım maliyetnin ise toplam maliyet içinde çok ufak bir kalem olduğuna dikkat çekiyor. Hinginar, “Isı, deprem, yangın her türlü felakete karşı yönetmeliğe ve tekniğe uygun yapı yapmak en fazla toplam maliyetin yüzde 1.5-2’si. Yok yere ölüyoruz. Bu dönemde ahşap bir bina ve çatı cinayete teşebbüs demek. Bir de yangın merpeni kilidi ne demek. Bu sistem basit, kapı dışarıdan açılmaz, içeriden açılır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/binalar-yangindan-korunamiyor_152382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!