Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yapı Denetimi Önemsenmiyor!

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nin gerçekleştirdiği 'Yapı Denetim Çalıştayı'nda mühendisler yapıların uzun süreli ve sağlıklı biçimde yaşam alanı olarak kullanılabilmesi için üretim sürecinin denetimine dikkat çekti.

yapi.com.tr
Yapı Denetimi Önemsenmiyor!

Evrensel'in haberine göre, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi yapı denetimi alanındaki sorunların tartışıldığı bir çalıştay düzenledi. "Kontrol edemiyoruz" başlığıyla gerçekleşen çalıştayda mühendisler yapıların denetlenmesi konusunda mühendislik mesleğinin sorumluluğunu ve neler yapılabileceğini konuştu. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İMO Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş, mimar ve mühendislerin yapıların denetlenmesinde asli aktörler olduğuna dikkat çekti. Yapı alanındaki denetimsizliğe işaret eden Tulumtaş, denetlemenin önemsenmediğini söyledi. Tulumtaş, "Yaşanan kar nedeniyle gerçekleşen çökmelere ilişkin mühendislere tavsiyelerde bulunuluyor. Yetkililer alt geçitlerde yaşanan su baskınlarına 'Yüzyılda bir kez gerçekleşiyor' diyerek maliyetini ön plana çıkaran açıklamalarla mühendislik mesleğini aşağılayan söylemler içerisinde" dedi.

'Denetim maliyet olarak görülüyor'

İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe de Zeytinburnu'nda bir binanın çökmesi sonucu iki kişinin öldüğünü hatırlatarak, "Türkiye'de insanların başına nerede, ne zaman, ne geleceği belli değil. Bir bakıyorsunuz sokaktan geçerken bir bina yıkılıyor ve ölebiliyorsunuz" dedi. Deprem ülkesi olan Türkiye'de can ve mal kayıplarının azaltılması konusunda temel meslek örgütü olduklarını kaydeden Gökçe, yapıların uzun süreli yaşam alanı olarak kullanılabilmesi için üretim kalitesinin ve denetlemenin önemli olduğuna dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-denetimi-onemsenmiyor_155057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!