Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Falezler Çözülüyor"

Antalya'da falez bandı üzerindeki riskli binalar ve yeni yapılan çok katlı binaların yaratacağı riskler konusunda tespitlerde bulunan İnşaat ve Jeofizik Mühendisleri Odası, özellikle Lara bandı üzerinde yeni bir bilimsel çalışma yapılması çağrısında bulundu.

yapi.com.tr
"Falezler Çözülüyor"

Özellikle falez bandındaki yapılaşmaya dikkat çeken Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu İnşaat Bölümü Öğretim Üyesi, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cem Oğuz, “Falez dediğiniz şey kireçtaşı. Bu yapı suya maruz kalırsa çözülür. Eskiden yağmur suları dereler vasıtasıyla denize gider, su falezlere işlemezdi. Şimdi o dereler yok, bina yoğunluğu ise inanılmaz boyutlarda. Yağmur suyu olduğu gibi derine sızıyor ve falezleri çözüyor” dedi.

Rapor uyarı niteliğinde
Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre; 2013 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından Konserve Koyu’nda çok önemli bir çalışma yapıldığını hatırlatan Dr. Oğuz, “104 sayfalık o raporda yüzey suların falezlere sızmasının önlenmesi gerektiği, hatta falezlerin gerilemesinin durdurulması için dolgu yapılması gerektiği belirtiliyordu. Biz bunu yaptık mı? Bir bilim insanı olarak özellikle falez bandı üzerindeki yapılaşmaya yönelik yeni bir bilimsel çalışma yapılmasını ve falezlere yeni yüklerin kesinlikle bindirilmemesi gerektiğini vurguluyoruz. Çünkü falezlerin uzun süre taşıyabileceği yük en fazla 3 kattır” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/falezler-cozuluyor_171032.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!