Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bornova Belediyesi Fayları İnceliyor

Bornova Belediyesi, deprem master planını hazırlamak amacıyla çalışmalara başladı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nden gelen uzman ekip, ilk olarak İzmir fayının Pınarbaşı kesimindeki zemin koşullarını tespit etmek için teknik incelemeler yaptı.

yapi.com.tr
Bornova Belediyesi Fayları İnceliyor

Bornova Belediyesi, Deprem Etüt Merkezi kurma kararının ardından ilçenin deprem master planını çıkarmaya hazırlanıyor. Bu doğrultuda aynı zamanda İçişleri Bakanlığı, AFAD, AFET ve Acil Durum Kurulu Üyesi de olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar ile aynı üniversiteden Doç. Dr. Fikret Koçbulut, Bornova Belediyesi’nin jeofizik mühendisleri ile eşliğinde çalışmalara başladı.

BirGün’de yer alan habere göre; yaptıkları çalışmanın temel amacının yüzey faylanması tehlikesini ortaya koymak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Orhan Tatar, “Bölgede çok sayıda yıkıcı fay var ve bu faylar üzerinde her an değişik büyüklükte yıkıcı deprem üretebilir. İzmir’in en doğusu olan Pınarbaşı’nda çalıştığımız segmentte İzmir fayının en aktiflerinden.” dedi.

Bornova örnek olmalı
30 Ekim’de merkez üssü Sisam Adası açıkları olan depremin yanı sıra kısa süre önce Midilli Adası’nda meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin de İzmir’de ciddi şekilde hissedildiğini hatırlatan Tatar, “Sonuçta İzmir'in etrafı çok sayıda aktif fayla çevrili. Bunların üzerinde her an 6-6.5 şiddetinin üzerinde deprem üretme potansiyeli var. Özellikle Ege Denizi'nde meydana gelen depremlerle birlikte bu bölgedeki faylarda da bir hareketlenmenin olduğunu görüyoruz. Tabi bir bölgede hangi gün, hangi dakika, hangi saatte bir deprem olacağını söylememiz mümkün değil ama en bu tehlikenin varlığını biliyoruz. Çok zaman kaybetmeden yani bir deprem olduktan sonra depremin büyüklüğü, onu üreten kaynağı tartışmak yerine bence bir an önce bu tür deprem riski altında bulunan kentlerimizi, yerleşim yerlerimizi afete hazır, güvenli hale getirmeliyiz. Bu yüzden bu çalışmayı deprem riski altındaki kentlerimizde bu çalışmaları mutlaka yapılması gerekiyor. İzmir’in deprem master planı uzun yıllar önce yapılmış. Bu planın mutlaka güncellemesi gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda belli bir irade sahip olduğunu da biliyoruz. Bu anlamda Bornova Belediyesi örnek bir çalışmaya imza atıyor. Bu çalışmanın İzmir'in tümüne yayılması son derece büyük önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

Yol haritası çizilecek
İzmir Jeofizik Mühendisleri Odası 2. Başkanı Sinan Sinan Can Öziçer, Bornova Belediyesi’nin İzmir'in genel yerel zemininin yerel zeminin nasıl olduğuyla ilgili örnek ve öncü olacak bir çalışmaya imza attığını ifade ederek, “Bu çalışmanın ilk ayağı Pınarbaşı bölgesinde başladı. Orta ve uzun vadede bu çalışma ilçe geleninde yapılacak. Tüm Bornova'yı kapsayacak şekilde yerel zemin koşullarının ne olduğunu mikro bölgeleme çalışmalarla tespit edecek çalışma Bornova Belediyesi için bir yol haritası olacak.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bornova-belediyesi-faylari-inceliyor_184050.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!