Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bozcaada Planlarına İtiraz

Doğal ve tarihi güzelliğiyle dikkat çeken Bozcaada'yı yapılaşmaya açan imar planlarına itiraz edildi.

yapi.com.tr
Bozcaada Planlarına İtiraz

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, Bozcaada'yı yapılaşmaya açacak imar planlarına karşı Bozcaada Forumu üyeleri itiraz dilekçelerini Bozcaada Belediyesi ve Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne iletti.

Doğal ve tarihi güzelliğiyle dikkat çeken Rumca ismi Tenedos olan Bozcaada yapılaşma tehdidiyle karşı karşıya. Birçok yeri arkeolojik, doğal ve kentsel sit alanı içinde yer alan Bozcaada aynı zamada Türkiye'nin 3. büyük adası. 26 Aralık 2013'te askıya çıkan 1/25.000 ölçekli İmar Planı'n göre, adanın tarım alanları dahil birçok yeri turizm ve konut yapılaşmasına açılıyor.

Her yere yapılaşma

Planlara itiraz eden forum üyeleri planların Bozcaada’nın doğasını, tarihini ve üzerinde yaşayan insanların yaşama hakkını tehlikeye attığını belirtti.

"İmar planıyla, tarım alanları günübirlik tesislere açılarak kullanılmayacak hale getirilecek. Adanın bakir alanları yapılaşmaya açılacak. Gökçeada’ya bakan kısmında bulunan gayrimenkullerin sahiplerine haksız kazanç sağlanacak.

"Antik dönemden günümüze bir tarihi barındıran adamızın binlerce yıllık tarihi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılacak. Kendi habitatlarını ve mikro ekolojisini yaratan adanın nüfusunu arttıracak her eylem bu habitatı ve ekolojik yapıyı tehlikeye sokacak."

Tarım alanına sanayi tesisi

Planlara dava açmaya hazırlanan Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Hakan Karademir, planlarla adada öngörülen yapılaşmayı şöyle anlattı:

* Adanın şu ana kadarki mevcut yapılaşma açısından çok sınırlı olan güney bölgesinin çok büyük bölümü konut, turizm alanları, günübirlik tesisler ve rekreasyon alanları olarak yapılaşmaya açılacak.

* Tarım alanlarında 1500 metrekare ve üzerindeki parsellerde 100 metrekareye varan bağ evlerinin yapılabileceği belirtilen plan ile adanın tamamında tarım alanlarında yapılaşmanın önü açılacak.

* Tarım alanlarında 500 metrekare alanlı tarımsal amaçlı sanayi tesisleri kurulabilecek.

* Adada yat limanı ve kruvaziyer liman yapılabilecek. Bu denli büyük yatırımların öngörülmesi, adanın bütün kimliklerinin bir kenara bırakılıp turizme feda edileceğini gözler önüne seriyor.

* 1. derece deprem bölgesi olan adada, ne planda ne de plan notlarında buna ilişkin bir hassasiyet gösterilmemiş.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bozcaada-planlarina-itiraz_116310.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!