Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Bu Kentsel Dönüşümde TOKİ'ye İhtiyaç Yok"

Karabağlar ve Buca sınırında kalan alanın kentsel dönüşümü için Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ve İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş arasında işbirliği protokolü imzalandı. Demirtaş, "Amacımız kentsel dönüşümün müteahhitler ve inşaatçılar tarafından yapılması. TOKİ'ye burada ihtiyaç yok" dedi.

yapi.com.tr
"Bu Kentsel Dönüşümde TOKİ'ye İhtiyaç Yok"

Karabağlar İlçesi Osman Aksüner, Aşık Veysel ve Aydın mahalleleri ile Buca ilçesi Seyhan mahallesi sınırlarında kalan bin 800 dönümlük alanda Kentsel Dönüşüm yapılması için Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş arasında işbirliği protokolü imzalandı. İTO'da bir araya gelen başkanlar, yüzde 80'den fazlası işyeri olan bölgede yapılacak Kentsel Dönüşümün tüm Türkiye'ye örnek olacağını belirtti.

İşyeri ağırlıklı bir alan

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'in en yaşamsal sorunlarına ilgisiz kalamayacaklarını belirterek, "Bakanlığımız ve belediyece belirlenen bölgelerin dışında 3 bölgede yoğunlaştık. Buca ve Karabağlar'ın bir bölümü olan Yeşillik caddesi ile tren yolu arasındaki alan ile Gümüşpala ve 1. Sanayi Sitesi" dedi. İTO olarak Karabağlar'da kentsel dönüşüm yapmak istedikleri alanın daha çok işyeri ağırlıklı olduğuna dikkat çeken Demirtaş, "Kentsel dönüşüm denilince devamlı olarak Konut alanları düşünülüyor. Biz misyonumuza uygun olarak işyerlerinin yoğun olduğu bölgeleri de seçtik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da büyük heyecan duydu, işyeri ağırlıklı bu bölgede yapılacak olan kentsel dönüşüm tüm Türkiye'ye örnek ve ilk olacak nitelikte" dedi. Demirtaş, "Bizim öncelikli amacımız kentsel dönüşümün İzmir'in çıkarına olması ve üyelerimiz olan müteahhitler, İnşaatçılar tarafından yapılması. TOKİ'ye burada ihtiyaç yok. Sektörde 13 bin üyemiz var. Bunun yanı sıra İnşaat, 50 sektöre hareketlilik getiriyor. Bunu yapmak istiyoruz ki üyelerimizin işleri açılsın çünkü şu anda piyasalarda işler çok durgun. Kentsel dönüşümü belediyelerimizle birlikte yapmak istiyoruz. Kentsel dönüşüm ofislerini kısa zamanda açacağız. Birlikte çalışarak çok hızlı ilerleriz, bu protokol ile de birkaç ay içinde umarım Bakanlar Kurulu'ndan kentsel dönüşüm kararını çıkartırız" diye konuştu.konuthaberleri.com

Sorunlu bir bölge

Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, söz konusu bölgenin 2009 yılında kentsel dönüşüm için çalışmaya başladıkları 6 bölgeden birisi olduğunu belirterek, "Biz de bu alan üzerinde çok kapsamlı çalışmalar yaptık. İTO ile çalışmalarımızı birleştirebiliriz" dedi. Bölgenin çok sıkıntılı bir bölge olduğunu hem Konut hem de işyerleri olduğunu kaydeden Kürüm, "Bu bölgede ağırlıklı olarak mobilyacılarımız var. Biz de dönüşüm ile birlikte İzmir mobilyasını bir marka yapmak istiyoruz. Ama bunun için bölgenin yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Sektörle ilgili, Karabağlar'la ilgili çok büyük ve çok güzel planlarımız var İzmir Ticaret Odası ve Buca Belediyemiz ile işbirliği yaparak çok hızlı ilerleyeceğimize inanıyoruz, bu nedenle her türlü işbirliğine hazırız" dedi.

Ruhsat sıkıntısı

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ise, söz konusu alanda Buca Belediyesi sınırları içinde kalan bölgede hem konut hem de işyerleri olduğunu söyledi. Tatı, "Buradaki konutlar da işyerleri de çok sağlıksız. Çok ciddi ruhsat sorunları var. Çok sorunlu ve mutlaka kentsel dönüşümün olması gereken bir bölge" dedi. Tatı, bölgede yaşayan veya işyeri sahibi olan vatandaşların mutlak suretle psikolojik olarak kentsel dönüşüme hazırlanması ve yapılan işin konut ve işyeri sahiplerini mutlu etmesi gerektiğini belirterek, "Eğer böyle bir işbirliği olursa, İzmir Ticaret Odası da işin içinde olursa çok hızlı ilerleyeceğimize inanıyorum. O zaman işyeri sahipleri de işin içine girecektir. Her türlü işbirliğine, katkı koymaya hazırız ve bu üçlü işbirliğinin başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

Protokol imzalandı

Demirtaş, projeler konusunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ilgili birimlere bilgi verildiğini, Kocaoğlu'nun desteğinin de alındığını belirtti. Toplantının sonunda Kürüm, Tatı ve Demirtaş işbirliği protokolünü imzaladı. Protokolün imzalanmasının ardından Buca ve Karabağlar Belediyesi ile İTO'nun teknik elemanlarının bir araya gelerek çalışmalara hız vermesi kararlaştırıldı. Ayrıca protokol Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilerek, bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi istenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-kentsel-donusumde-tokiye-ihtiyac-yok_105599.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!