Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bodrum’a RES Kurmak için ÇED Gerekli

Bodrum’a kurulmak istenen RES için verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptaline ilişkin itirazı görüşen Danıştay Altıncı Daire, RES için iki kez ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını veren Valilik ile şirketin başvurusunu reddetti.

yapi.com.tr
Bodrum’a RES Kurmak için ÇED Gerekli

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Güvercinlik Mahallesi’ne kurulmak istenen Rüzgâr Enerjisi Santrali (RES) için Valilik’in ikinci kez verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı iptal edildi. Valilik ile RES kurmak isteyen şirketin Danıştay’a yaptığı başvuru ise reddedildi.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; Muğla Valiliği, Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin Bodrum Güvercinlik Mahallesi’nde kurmayı planladığı RES için 5 Haziran 2015’te ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi. Valiliğin kararı yurttaşların tepkisini çekti ve konu yargıya taşındı. Muğla İdare Mahkemesi, açılan davada yurttaşların itirazını haklı buldu ve Muğla Valiliği’nin ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını iptal etti. Karara gerekçe olarak ‘yer seçiminin plan hükümlerine uygun olmaması’, ‘bölgenin rüzgâr potansiyeli bakımında yetersiz olması’ ve ‘alanda korunması gerekli kültürel varlıkların bulunması’ gösterildi.

Kararın ardından aynı firma, aynı bölgede başka bir RES projesi için harekete geçti ve ÇED başvurusu yaptı. Muğla Valiliği, 17 Ekim 2018’de projeye ilişkin ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi. Bölge sakinleri, konuyu bir kez daha yargıya taşıdı. Muğla 1. İdare Mahkemesi, 4 Eylül 2019’da verdiği hüküm ile ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını iptal etti. Valilik, kararın ardından Danıştay’a başvurdu ve kararın bozulmasını talep etti. Danıştay Altıncı Daire, Valilik’in başvurusunu ‘süre aşımı’ nedeniyle reddetti.

Kararı değerlendiren davanın avukatlarından Remzi Kazmaz, “Danıştay başvuruyu süre aşımı nedeniyle reddedilmiştir. Şüre aşımı söz konusu olmasaydı dahi başvuru karardaki hukuka aykırılık nedeniyle esastan reddedilecekti.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodruma-res-kurmak-icin-ced-gerekli_177594.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!