Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Bursa’da Yarım Asırlık Teleferik Hattı Sökülüyor!

Bursa’da 1963 yılında işletmeye açılan ve geçen 50 yılda taşıdığı milyonlarca kişinin anılarında yer edinen eski teleferiği taşıyan tellerin sökümüne başlandı

yapi.com.tr
Bursa’da Yarım Asırlık Teleferik Hattı Sökülüyor!

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, kentin 50 yıllık simgesi olarak teleferiği yenilemek ve hattı Oteller Bölgesi'ne kadar ulaştırmak için başlattığı proje kapsamında, mevcut hattın söküm işlemlerine başlandı. Bursa'da 1963 yılında işletmeye açılan ve geçen 50 yılda adeta Bursa ile özdeşleşen mevcut hattın Kasım ayında seferlere kapatılmasının ardından yerde devam eden inşa çalışmalarına hızla devam edilirken, kabinleri taşıyan teller de sökülmeye başladı. Yaklaşık 10 kilometre uzunluğunu kalın çelik halatların sökümü öncesinde öncelikle çevrede bulunan binaların zarar görmemesi için önlem alındı. Halatların çevreye verebileceği zarar düşünülerek geçici olarak kuleler dikildi ve halatlar bu kuleler üzerinden çekilmeye başlandı. Teferrüç istasyonuna kurulan makara düzeneği ile hat üzerindeki çelik teller, büyük bir titizlikle indiriliyor. Yaklaşık 10 gün sürmesi beklenen çalışmanın ardından hat üzerinde yer alan eski direklerin söküm işlemi yapılacak. Ardından da yeni sistemde yer alacak gondol tipi kabinlerin yer alacağı hattı taşıyacak olan yeni direklerin imalatına geçilecek.

22 dakikada otellere ulaşım

 Bursa ile Uludağ arasındaki ulaşımda yerli ve yabancı turistlerin ilk tercihi olan yarım asırlık teleferiğin daha modern ve konforlu hale getirilmesi amacıyla başlatılan çalışmaların hızlı sürdüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yenileme çalışmalarının ardından teleferiğin 4500 metrelik hattının Oteller Bölgesi'ne kadar uzatılarak 8 bin 500 metreye çıkarılacağını söyledi. Uludağ'ın 12 ay boyunca değerlendirilmesine yönelik olarak yaptıkları çalışmaların en önemlisinin yeni teleferik hattı olduğunu belirten Başkan Altepe, “Yeni sistemde artık sıra bekleme derdi ortadan kalkacak. Teferrüç'ten teleferiğe binenler 22 dakika sonra Oteller Bölgesi'ne ulaşıp, kayak yapabilecek. Bu sayede sadece kış sezonunda değil, yaz aylarında da Uludağ'daki konaklama tesislerini kullanma imkanına kavuşacağız. Hedefimiz yeni teleferiğin Temmuz ayında Sarıalan'a Kasım ayında da Oteller Bölgesi'ne ulaşması. Bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz” dedi.

ETİKETLER: Bursa Recep Altepe
http://www.yapi.com.tr/haberler/bursada-yarim-asirlik-teleferik-hatti-sokuluyor_107871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!