Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Stadın Yerine Otoparklı Meydan!

Bursa'da Atatürk'ün de inşası sırasında bağış yaptığı stat yıkılıp yerine 'kent meydanı' gelecek. Uzmanlara göre yeni planla 'meydan'a AVM bile yapılabilir.

yapı.com.tr
Tarihi Stadın Yerine Otoparklı Meydan!

Cumhuriyet döneminin özgün mimari örneklerinden sayılan ve Atatürk ’ün de bağış yaparak katkıda bulunduğu Bursa Atatürk Stadyumu yıkılıp yerine otoparklı ‘kent meydanı’ inşa edilecek. Radikal Gazetesi'nden İdris Emen'in haberine göre, Uzmanlar ise stadın tescillenerek korunması gerektiğini savunuyor.

Kurul karşı çıkmıştı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Atatürk Stadı’nın yıkılıp yeniden yapılması için 2010 yılında Osmangazi ilçesinin 1/5000 nazım imar planını değiştirerek hazırladığı yeni 1/5000’lik planı Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na yolladı. Koruma Kurulu ise stadın Cumhuriyet döneminde kente kazandırılan çağdaş yapılardan biri olduğunu ve Atatürk’ün kişisel maddi desteğiyle yapıldığını belirterek, 17 bin 500 kişilik stadın aslının korunması şartıyla 33 binlik kapasiteye kadar büyütülmesine karar verdi. Ancak 2011 yılında Bursaspor için 45 bin kapasitelik, ‘Timsah Arena Stadı’nın yapımına başlanınca Bursa Atatürk Stadı’yla ilgili projeler iptal oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi stadı yıkıp yerine otoparklı kent meydanı yapmak için 1/1000 ölçekli kentsel sit alanı koruma amaçlı imar planı ile 1/5000 ölçekli nazım imar planını değiştirerek yeni planları koruma kuruluna yolladı. Planlar kurul tarafından onaylandığı takdirde 1930 yılında Atatürk’ün de 1000 lira bağışlamasıyla yapılan ve Cumhuriyet döneminin ilk mimari yapıları arasında yer alan Bursa Atatürk Stadı yıkılıp yerine 1200 araç kapasiteye sahip otoparklı kent meydanı yapılacak.
Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun hazırladığı plana göre Atatürk Stadı yıkılıp yerine 1200 araçlık yeraltı otoparklı kent meydanı yapılacak. Plan notlarına göre ‘kent meydanı’nda kafeterya gibi ticari yapılar yer alacak. Stadın hemen bitişiğinde bulunan Atatürk Kapalı Spor Salonu, Atatürk Lisesi ve 1925 yılında temelleri atılan İpek-İş fabrikasının tescilli bölümleri hariç, bütün yapılar yıkılıp yerine sosyal ve kültürel tesis alanı, özel sağlık tesis alanı kurulacak.

Alışveriş merkezi mi kurulacak?

Yaklaşık 100 bin metrekarelik büyüklüğe sahip alanda bulunan Atatürk Stadı’nın tescillenmesi için Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuruda bulundu. 1/1000 ölçekli planda inşaat alanının belirtilmediğini ifade eden Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi ise projeyi şöyle eleştirdi:
“Plan notlarında Atatürk Stadyumu’nun yerine yapılması düşünülen kent meydanında ticari birimler, kafeterya vb. kullanımlar yer alabileceği belirtilirken, bölgenin ne kadarının ticari faaliyete açılacağı belirtilmemiş. Bu durum bölgede bir alışveriş merkezi yapılacağı endişesi doğurmaktadır.”

‘Yıkmak yerine dönüştürmek lazım’

Bursa Atatürk Stadı’nın Cumhuriyet döneminde yapılan özgün mimari eserlerden biri olduğunu ve bu sebeple korunması gerektiğini söyleyen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Afife Batur ise şu görüşü dile getirdi:
“Statlar gibi sportif faaliyetlerin yapıldığı yapılar, Cumhuriyet döneminde yapılan sportif devrimleri temsil eder. Bursa Atatürk Stadı sporda yapılmak istenen çağdaşlaşmanın ön ayaklarından biridir. Dönemine göre işlevsel ve temsili bir öneme sahip Atatürk Stadı’nı yıkmak yerine güzel bir projeyle dönüştürmek lazım.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-stadin-yerine-otoparkli-meydan_115758.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!