Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek: Kesilen Ağaçlar için Ödeme Yaptık!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ kampüsüne bayram gecesi gizlice girilerek kesilen 2 bin 388 ağaç için ODTÜ'ye 211 bin TL ödeme yaptıklarını söyledi.

yapi.com.tr
Gökçek: Kesilen Ağaçlar için Ödeme Yaptık!

Hürriyet'ten Mert Gökhan Koç'un haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "ODTÜ’nün kendi tespitine göre belirlenen 2 bin 388 ağaç kaldırıldı. Bunların parası da 211 bin TL tutuyordu. Bu para da ODTÜ’nün banka hesabına yatırıldı. Bu ağaçlardan 600’ünün nakledilme imkanı oldu" dedi.

''10 katını dikeriz''

Gökçek düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

"En az oradan kaldırmış olduğumuz ağaçların 10 katını istedikleri yere, eğer ODTÜ talep ederse istedikleri yere dikmeye hazırız. Ağaçların kaldırılmasının nedeni bu yolun zaruri oluşudur. Kabul edilen projeyi, koruma planı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ODTÜ’nün müracaatı oldu. Onaylanan plan ve parselasyon planı yürürlüğe girdi. Bizde kanuna uygun olarak işlemleri başlattık. Plan kesinleşmedi, önce askıya asılması daha sonra da bir aylık itiraz süresinin geçmesi gerekiyor. Ancak plan yürürlüğe girdikten sonra belediyeler iş ve işlemlerini yapabilirler. Herhangi bir itiraz olursa, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verirse gereği yerine getirilir.

"Neden gece başladık"

ODTÜ’deki bu çalışmalarımıza marjinal grup devamlı olarak engel olmaya ve olay çıkartmaya çalıştı. Biz bu işlerin olay çıkarak büyümesini arzu etmedik, mümkün olduğu kadar olaysız yapılmasını istedik. Ne kadar isabetli bir karar aldığımızı da ortaya koydu.

"Bazı öğrencilerin bakışı ideolojik"

Mevcut olan yeni yola 3 bin yetişkin ağaç ve 500 bin çalı grubu dikiyoruz. Bazı itirazlar var AVM yapılacağı yönünde, bunu söyleyenler imar kanunundan habersiz olan kişilerdir. Bu tamamen yanlış intikal ettiriliyor. Planda notlar var ODTÜ’nün kendi teklifi olan, orada market teklifi var. Bunları kendisine yapacaktır bize değil. Bunlar Büyükşehir Belediyesi’yle alakası olmayan yerlerdir. Bize kalan yerler sadece yollardır.

Biz bu yeri Ankara için ve ODTÜ’lüler için yapıyoruz en fazla yararlanacak olan da ODTÜ’lülerdir. Fakat ODTÜ’deki bazı öğrencilerin bakışı tamamen ideolojiktir ve hadise çıkartmaya yöneliktir. Bütün hukuki formalite yerine getirildi ve bizde bunu yerine getitiyoruz. Eğer bizim yasalara uymadığımızı iddia eden varsa savcılık yolu açıktır. Hukukun söyleyeceğine en ufak bir itirazımız yoktur.

''CHP milletvekilleri köpürtmek istiyor''

CHP milletvekilleri özellikle marjinal grupların önüne geçerek köpürtmek istiyorlar, bu doğru değildir. Aynı işi Gezi olaylarında da yapmıştı aynı vekiller. Şimdi de aynı tarzda bu yolun üzerinden siyaset yapılmaya çalışılıyor. Biz inşaata devam ederken müdahale edeceklerin de TCK’nın 113. maddesini hatırlamalarını istiyorum. Başta da CHP milletvekilleri. Eğer bu itiraz edenlerin gerçek amaçları ağaçsa ben 23 bin tane yetişkin ağaç vermeye hazırım hem de dikim için belediyenin imkanlarının da kullanılmasını sağlarım.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-kesilen-agaclar-icin-odeme-yaptik_113278.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!