Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çekmeköy’de Kentsel Dönüşüm Hız Kazandı

Son dönemde emlak sektöründe adından sıkça söz edilen Çekmeköy’deki değer artışı devam ediyor.

yapi.com.tr
Çekmeköy’de Kentsel Dönüşüm Hız Kazandı

Dünya Gazetesi'nden Yavuz Karaman'ın haberine göre, Çekmeköy Belediyesi, çeşitli nedenlerle bugüne kadar imar izni olmayan yerleşim yerlerindeki dönüşüm için kentsel tasarım projeleri hazırladı. Çekmeköy Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeler bölgenin iklimi, coğrafi yapısı, tarihi dokusu ve bölge insanının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlandı. Merkez Mahallesi Dere Planları, Alemdağ İlim Caddesi ve Alemdağ Saray Caddesi ve bu caddelere çıkan tüm sokakları kapsayan kentsel tasarım projeleriyle; mahallelerdeki bina cephelerinden kent mobilyalarına, ışıklandırmalardan peyzaj çalışmalarına, kaldırım ölçülerinden bisiklet yollarına kadar tüm detayların, bölgeye uygun bir şekilde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Çekmeköy’de 2009 yılında 130 bin olan nüfus, 2016 yılında 230 bin olarak açıklandı. 17 bin 500 hektarlık alanıyla İstanbul’un yüzölçümü bakımından en büyük ilçeleri arasında ilk sıralarda yer alan Çekmeköy’de şu anda kullanılabilen, imara açık olan alan 3 bin 500 hektar. Geriye kalan 14 bin hektarlık alan tamamen ormanlardan oluşuyor. 2009 yılından bugüne kadar yapılan plan çalışmalarında, tüm mahallelerin imar planları kısa süre içinde çıkarıldı. Çekmeköy’e yapılan yatırımlar ve büyük projelerle arsaların değer kazanması ve açık imar planları sayesinde kentsel dönüşüm yasası çıkmadan önce Çekmeköy’de kentsel dönüşüm hareketi başlamış oldu. İlçede 7 yılda, 7 bine yakın ruhsat verilirken, 4 bin civarında ruhsat yıkımla birlikte verildi. 35 binin üzerinde daire ise 7 yılda dönüştü.

Türk mimarisinden esinlenildi

Çekmeköy’de Merkez Mahallesi Dere Planları Kentsel Tasarım projesine göre bölgede binalar 4 kat, 3 kat ve 2 katlı olarak yapılacak. Eski Türk mimarisinin modernize edilmiş hali uygulanacak. Kültürümüzdeki çeşitliliği yansıtan vitray detayları yer alacak. Cumbalar olacak ve ahşap cephe kaplamaları kullanılacak. Osmanlı’da sınırı simgeleyen selvi ağaçları sokak başlarına konularak sokak sınırları belirlenecek. Alemdağ Saray Caddesi Kentsel Tasarım projesine göre, yapılar azami 6 katlı olacak. Bulvar mantığıyla yapılan uygulama, ticaret ve konut olarak karma kullanıma göre dizayn edildi. Bölgenin doğal yapımına uygun olarak, kısmi ahşap kaplamalar kullanılacak. Cephelerin kalan kısımları pastel renklerle boyanacak.

Alemdağ İlim Caddesi Kentsel Tasarım projesinde ise bölgenin tarihinde de önemli yer tutan, huzur kavramının simgesi olarak beyaz renk hakim olacak. Bölgenin sosyal yaşam ve ekonomisinin canlandıracak karma kullanım esas alındı. Azami 6 kat üzerine yapılacak binalarda bir örnek ferforjeler kullanılacak.

Dikey yerine yatay büyüme

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Çekmeköy’de projeleri hazırlarken, bölge insanının kendilerinden beklentilerini ve doğal yapıyı esas aldıklarını belirterek, “Sadece yapıların değil şehir mobilyaları, sokak kesitlerinde park etme ölçüleri, kaldırım ölçüleri, bisiklet yolu ve bunları çevreleyen binaların yüksekliklerinin uyum içinde olmasına gayret gösterdik. Bölgelerin sosyal yaşam ve ekonomilerinin canlanması için planlama yaptık” diye konuştu.

Kentsel dönüşümü devam eden mahallerdeki kentsel tasarım projeleri ile gelenek ve göreneklerin yaşadığı bir yaşam alanı oluşturulacağını vurgulayan Başkan Poyraz, şunları söyledi: “Çekmeköy’de dikey değil yatay bir büyüme istiyoruz bu yüzden de bu çalışmaları yapıyoruz. Ulaşım başta olmak üzere şehrimizin yüzde yüzünün planlı olmasında çok büyük etkisi var. Gerek metronun gerek ise 3’üncü köprünün bölgemizden geçiyor olması da, emlak değerinin artışında büyük bir payı var. Marka firmalarımızın Çekmeköy’de konut yapıyor olmasında da önemli bir etken.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cekmekoyde-kentsel-donusum-hiz-kazandi_143927.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!