Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boş Araziyi Kentsel Dönüşüme Soktular!

İstanbul’da Real Merter projesinin inşa edildiği 14.5 dönümlük arazi, üzerinde hiçbir riskli bina bulunmamasına rağmen kentsel dönüşüm kapsamına alındı.

yapi.com.tr
1 Boş Araziyi Kentsel Dönüşüme Soktular!

İstanbul'da Real Merter projesinin inşa edildiği 14.5 dönümlük arazi, üzerinde hiçbir riskli bina bulunmamasına rağmen kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Sözcü Gazetesi'nden İsmail Şahin'in haberine göre, riskli binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılmasını kolaylaştırmak üzere 2012'de çıkarılan kentsel dönüşüm yasası, yeni bir ‘kar' alanı yarattı. Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde, kentsel dönüşüm deprem riski taşıyan alanlarda değil, rantı bol bölgelerde hızla ilerliyor.

Kentsel dönüşüm Türkiye'nin gündemine 2012'de yasa ile girdi. Çevre Bakanlığı ve TOKİ kentsel dönüşüme giren alanlarda, korumaya ve kentleşmeye yönelik kuralları düzenleyen tüm yasaları devre dışı bıraktı. Bir yapının riskli olduğunu tespit ettirip dönüşüm kapsamına sokan müteahhitler, noter harcı, tapu kadastro harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf tutuldu. Dönüşüm kapsamında yapılan yeni konutların, eğer 150 metrekareden küçük ise, yüzde 18 değil yüzde 1 KDV ile satılmasının önü açıldı. Bu sayede, dönüşüm deprem riski taşıyan alanlarda değil, rantı bol bölgelerde hızla ilerliyor.

244 konut, 155 mağaza

Parsel bazında süren yenileme hareketi, bazen yasanın özüne aykırı uygulamaların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunun son örneği İstanbul'da yaşanıyor. Güngören Stadyumu'nun yanındaki 14 bin 500 metrekarelik boş arazi kentsel dönüşüm kapsamına alındı, Real Merter projesi inşa edilmeye başlandı. Arsada daha önce “Dünya Seramik Merkezi” adıyla açık alanda yapı malzemeleri satan tek katlı bir dükkan bulunuyordu.

130 milyonluk yatırım, 300 milyonluk gelir

AKP Zeytinburnu İlçe eski Başkanı Ahmet Dokumacı'nın sahibi olduğu Oliv Yapı ve ortağı Vizyon Art Yapı şu anda arazi üzerinde 3 blokta 244 konut ve 155 mağazanın yer aldığı Real Merter adlı projeyi inşa ediyor. 130 milyon yatırım değerine sahip ve 300 milyon lira gelir elde edilmesi beklenen Real Merter'de kentsel dönüşümün sağladığı yüzde 1 KDV avantajıyla satılan gayrimenkuller “Çok kâr edeceksiniz” sloganıyla pazarlanıyor. “Bölgenin ilk kentsel dönüşüm projesi” olarak tanıtılan Real Merter'de 2017'de tamamlanacak. Tekstil toptancılarını tek merkezde bir araya getirmeyi hedefleyen projede, bankalar, noter, kargo şirketleri ile restoranlar bulunacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bos-araziyi-kentsel-donusume-soktular_144997.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Zihniyet RANT zihniyeti olunca yaparlar... 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası öyle bir yasa ki... İçinde her şey var... Bütün mesele zihniyette... Yasa ne kadar iyi veya ne kadar kötü olursa olsun, uygulayıcıların elinde kötü yasa iyiye, iyi yasa da kötüye dönüşebilir. Yasa iyi uygulandığı takdirde daha iyi, güzel, sağlıklı ve güvenli çevrelerde insanların mutlu ve huzurlu yaşayacakları alanlara kavuşacağız. AMA zihniyet Rant olursa Kentsel Dönüşüm Yasası hemen Rantsal Dönüşüm yasasına dönüşür... Kentsel Dönüşüm ile dönüşecek alanların ileri bir tarihte tekrar ikinci, üçüncü dönüşüme uğramaması için tüm gayret ve çabalar ilgili aktörlerce gösterilmelidir. Bahtiyar Çetinbaş - İnş. Müh. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!