Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik Boru İhracatı 2 Milyon Tona Ulaştı

Çelik boru sektörünün ihracatı 2014 yılında bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 4,9 artışla 1,95 milyon tona yükselirken, değer bazında yüzde 0,71 azalışla 1,62 milyar dolara geriledi.

yapi.com.tr/AA
Çelik Boru İhracatı 2 Milyon Tona Ulaştı

Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD), Türkiye'nin çelik boru ihracatının 2014'te yıllık yüzde 4,9 artarak 1,95 milyon tona ulaştığını bildirdi.

Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) açıklamasına göre; sektörün ihracatı 2014 yılında bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 4,9 artışla 1,95 milyon tona yükselirken, değer bazında yüzde 0,71 azalışla 1,62 milyar dolara geriledi.

En büyük pazar konumundaki Irak'ta yaşanan sıcak gelişmeler sektörün ihracatını olumsuz etkilemesine karşın, Irak 2014 yılında en çok çelik boru ihraç edilen ülke olarak kayıtlara geçti. Söz konusu dönemde Irak'a yapılan çelik boru ihracatı yüzde 20 azalarak 348 bin ton düzeyinde gerçekleşti.

Türk çelik boru sektörünün 2014 yılında Irak'tan sonra en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler ise sırasıyla ABD, İngiltere, Romanya ve İsrail oldu. Söz konusu dönemde ABD'ye yüzde 17 artışla 331 bin ton, İngiltere'ye yüzde 45 artışla 240 bin ton, Romanya'ya yüzde 27,5 artışla 128 bin ton ve İsrail'e yüzde 125 artışla 87 bin ton çelik boru ihracatı yapıldı.

Geçen yılın son ayında ihracat atağına geçen Türk çelik boru sektörünün aralık ihracatı ise bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 27,84 artışla 206 bin 221 ton, değer bazında ise yüzde 25,54 artışla 170 milyon 653 bin dolar oldu.

"Hammadde teminine imkan sağlanması gerek"

Açıklamada görüşlerine yer verilen ÇEBİD Genel Sekreteri Mehmet Zeren, son dönemlerde karşılaştıkları tüm sıkıntılara rağmen çelik boru sektörü olarak yılı hedefleri doğrultusunda kapattıklarını belirterek, bir yandan yıllık yaklaşık 4 milyon ton üretim seviyelerini korumayı başarırken diğer yandan 2 milyon tona yakın bir ihracat gerçekleştirdiklerini aktardı.

Zeren, bugün Avrupa'nın en büyük dünyanın ise beşinci büyük çelik boru üreticisi ülke konumunda olunduğunu vurgulayarak, toplam üretimin yaklaşık yüzde 45'inin ihraç edildiğine işaret etti.

Bu ihracat miktarıyla da dünyada dördüncü sırada yer alındığını aktaran Zeren, şunları kaydetti: 

"2015 yılı için en büyük temennimiz ekonomik ve siyasal dengesizliklerin ortadan kalkması. Türkiye'nin sahip olduğu coğrafi konumun getirdiği lojistik ve stratejik avantajları iyi değerlendirmeliyiz. Kalifiye iş gücü, katma değeri yüksek ürünlerin üretimine odaklanma ve ihracat kültürünün sektörde yerleşmiş olması gibi faktörlere bağlı olarak önümüzdeki yıl da üretim ve ihracattaki büyümemizi sürdüreceğimizi öngörüyoruz. Bu doğrultuda 2015 yılında 4,5 milyon tonluk üretime ve 2 milyon tonun üzerinde ihracata ulaşmayı hedefliyoruz. Ancak sektörümüzün hammadde temininde yaşadığı sorunların çözülmemesi durumunda 2023 yılı için belirlenen 7,9 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılması zor görünüyor. Bunun için çelik boru sektörünün hammadde olarak kullandığı yassı çelik ürünlerine uygulanmakta olan gümrük vergilerinin kaldırılması, dünya piyasa fiyatlarından hammadde teminine imkan sağlanması gerekiyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-boru-ihracati-2-milyon-tona-ulasti_127677.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!