Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çeşme'de Rüzgar Santraline Karşı Eylem Yaptılar

İzmir'in Çeşme ilçesinde inşaatı devam eden rüzgar enerji santralleri, Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu tarafından protesto edildi.

yapi.com.tr
Çeşme'de Rüzgar Santraline Karşı Eylem Yaptılar

DHA'nın haberine göre, Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın da katılımıyla Çeşme’de yapımı devam eden rüzgar enerji santrallerine (RES) karşı eylem yaptı. Çeşme Ovacık Karlıktepe mevkinde yapılması planlanan RES’lerin bulunduğu alanada milletvekili Musa Çam, Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu Dönem Sözcüsü Esen Fatma Kabadayı ve platform üyeleri Dominic Whiting, William Potter ve Hasan Tezcan inşaat işlemlerini sürdüren iş makinelerinin önüne geçerek çalışma yapmalarını engelledi.

Çam, Çeşme’de hukuksuz kamulaştırmalara karşı çıktıklarını ifade ederek “RES’e bizler karşı değiliz. Türkiye’nin enerjiye ihtiyacı vardır ve RES’lere de ihtiyaç var. Ama bu RES’lerin doğru yerlerde ve doğru bir şekilde kurulması gerekiyor. Yoksa Çeşme halkı ve bizler rüzgar güllerine karşı değiliz” dedi.

Devletin, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğunu hatırlatan Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, RES’ler için savaş dönemindeymiş gibi acil kamulaştırma uygulandığını vurguladı. Tütüncüoğlu “İnsanların, atalarından kalma milyonlar değerindeki tapulu arazilerine metrekaresine birkaç lira değer biçiyor, başkasının olmasını sağlıyorsun. Firmalar da iyilik yapar gibi, ‘Ben birkaç lira fazla veriyorum üstü benden, paranı bankaya yatırdım, sen çeksen de çekmesen de arazin artık benim’ diyor. Türkiye’nin, devletin, meşruiyeti için bu yanlışa dur denmesi gerekiyor” dedi.

Arazi sahiplerinin rüzgar elektrik santrallerine karşı açtığı davanın avukatlarından Şehrazat Mercan, davanın bilirkişileri tarafından verilen raporunu açıkladı. Avukat Mercan, “Üç tane profesörün imzasını taşıyan raporda, buraya RES kurulursa bölgedeki endemik bitki, kuş ve hayvanları olumsuz etkileyeceği, evlere yakın kurulması halinde ise bölge halkı üzerinde sara hastalığından uyku bozukluklarına, endişe ve kaygı artışından önemli hastalıkları tetiklemesine kadar birçok zararının dokunacağı açıkça belirtildi. Yenilenebilir enerji taraftarıyım fakat insan sağlığına zararına rağmen yapılmasına karşıyım” diye konuştu.

ETİKETLER: İzmir Çeşme RES
http://www.yapi.com.tr/haberler/cesmede-ruzgar-santraline-karsi-eylem-yaptilar_116615.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!