Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektriğin Yüzde 5'i Rüzgardan Geldi

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü, son 1 yılda yüzde 35 artarak 3 bin 581 megavata yükseldi.

yapi.com.tr/AA
Elektriğin Yüzde 5'i Rüzgardan Geldi

Türkiye, rüzgardan enerji üretimine hız veriyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de bu yılın 8 ayında rüzgar enerjisinde kurulu kapasite, 2013'ün aynı dönemine göre 926 megavat artarak 3 bin 581 megavata çıktı.

- Bu yılın ilk yarısında kamu , özel sektör eliyle inşa edilen 47 rüzgar enerjisi santralini (RES) devreye aldı. Böylece elektrikte 68 bin megavat seviyesindeki toplam kurulu gücün yaklaşık yüzde 5'i rüzgardan elde edildi.

- Türkiye'de geçen yıl ağustos ayında rüzgar enerjisi kurulu gücüne 27 megavat eklenirken, 2014 yılı ağustos ayında bu rakam 6 katın üzerine çıkarak yaklaşık 170 megavat olarak gerçekleşti.

Balıkesir birinci

Türkiye'de en fazla rüzgar santrali Ege Bölgesi'nde bulunuyor. Türkiye'nin rüzgar enerjisindeki kurulu gücünün yüzde 38'ini (1360 megavat) Ege Bölgesi'ndeki elektrik üretim tesisleri oluşturuyor.

- Ege Bölgesi'ni yüzde 36 ile (1288 megavat) Marmara Bölgesi takip ediyor. Akdeniz Bölgesi ise yüzde 15'lik (537 megavat) kurulu güçle üçüncü sırada yer alıyor.

- Rüzgar enerjisindeki kurulu gücün illere göre dağılımına bakıldığında ise Balıkesir'in ilk sırada yer aldığı görülüyor. Balıkesir, 767 megavatlık kurulu gücüyle Türkiye'de en çok rüzgar santralinin bulunduğu şehir.

- İzmir , 613 megavatlık kurulu gücü ile ikinci sırada yer alırken 393 megavatla Manisa en fazla rüzgar santralinin bulunduğu üçüncü şehir konumunda yer alıyor.

- Rüzgarda 2013 sonunda 2 bin 958 megavat olan kurulu gücün, bu yıl sonu itibarıyla 4 bin megavat seviyesine çıkarılması hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrigin-yuzde-5i-ruzgardan-geldi_125068.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!