Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yargı 'Dur' Dedi Ama Plan Askıda!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çeşme’de tartışmalara neden olan TOKİ planı hakkında yürütmenin durdurulması kararı olmasına rağmen süreci devam ettirme kararı aldı. Bakanlık, bölgede bin 300 kişilik konutun önünü açan planda sorumluluğu TOKİ’ye yüklerken planı askıya çıkarttı.

yapi.com.tr
Yargı 'Dur' Dedi Ama Plan Askıda!

İzmir’de tartışmalara neden olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Reisdere’de yapılacak konutlarla ilgili süreç devam ediyor. Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin açtığı dava sonucu İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulmasına karar verirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan şok bir hamle geldi. Ege'de Son Söz'den Fatih Yapar'ın haberine göre, bakanlık, mahkeme sürecine rağmen çalışmaları devam ettirdi.

Plan askıya çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi’nin de dava açtığı bölgede 4 katlı binaların önünü açan imar planı düzenlemesi askıya çıkartıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaptığı açıklamada, “Mülkiyeti TOKİ Başkanlığı adına kayıtlı 2557 ve 1169/1 numaralı parselleri kapsayan alanda hazırlanan 18.madde uygulaması, 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve 3194 sayılı İmar Kanunu hükümlerine göre 04.11.2014 tarih ve 17590 sayılı Bakanlık Makamı Oluru ile imar uygulaması sorumluluğunun talep eden kurumda kalması kaydıyla ile onaylanmıştır” denildi. Planın, 30 gün boyunca askıda kalacağı ifade edildi.

TOKİ tarafından yapılacak binaların olduğu alan iki etap olarak planlandı. Birinci etap olarak belirlenen alanda 550 konut, 600 kişilik cami ve 2 büfe yer alıyor. Projenin ikinci etabında ise 603 konut, 4 büfe, birer 32 derslikli ilköğretim okulu, 32 derslikli lise ve 600 kişilik cami bulunuyor.

Çalık enerjiye onay

Öte yandan bakanlık Çalık Grubu'na ait Çalık Enerji tarafından Urla Demirci'de yapılacak RES projesine de izin verdi. Bakanlığa sunulan ÇED raporu olumlu bulunurken valiliğin de vereceği son onaydan sonra Akçahisar, Cumaliköy ve Gızıligediği Mevkii'nde türbinler kurulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yargi-dur-dedi-ama-plan-askida_126188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!