Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Çevre Dostu Binalarda Sıra Kamu Kurumlarında

Kamuda sadece bir bina çevre dostu bina sertifikası aldı; iki kamu binasında hazırlık sürüyor. Altensis kurucu ortağı Serkan Emin, kamunun bu konuda özel sektöre ve Türkiye’ye örnek olması gerektiğini belirterek, Bakanlığın çevreyle ilgili deklarasyonunun da bu yönde değerlendirilmesini istedi.

yapi.com.tr
Çevre Dostu Binalarda Sıra Kamu Kurumlarında

Foto: LEED Gold sertifikası alan Başakşehir Belediyesi’nin Teknoloji Merkezi binasının danışmanlığını Altensis yürüttü

Serkan Emin, Türkiye’de yeşil bina (çevre dostu) sınıfına girecek kamu binası sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini belirterek, “Oysa bu binalar hem enerjinin en fazla tüketildiği yerler, hem de özel sektöre örnek olması gereken bir vasıfları var. Bu anlamda artık sıra kamuda. Bundan sonra kamunun yeşil bina ve kentlerle öncü olması, özel sektörün kendi dinamikleri ile yarattığı ivmeyin çok daha üst seviyelere taşıması bekleniyor”dedi.

“Kamu binası olarak yeşil bina sertifikasını almış olan tek yapının Başakşehir Belediyesi’nin Teknoloji Merkezi binası (LEED Gold) olduğunu anımsatan Emin; Küçükçekmece Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi’nin de projeleri olduğunun bilindiğini, beklentinin ise bu sayının ve dolayısıyla kamu tarafındaki farkındalık ve bilincin çok daha üst düzeye çıkması olduğunu kaydetti.

SerkanSerkan EminÇevre dostu binalara ruhsat önceliği önerisi

Altensis olarak kamu tarafında bu tarz rol model olabilecek projelere kaynak ayrılmasını ve ruhsat, onay gibi bürokratik işlemlerde öncelik tanınmasını, göreceli daha yüksek emsal izinleri verilerek ekonomik anlamda özendirilmesini önerdiklerini söyleyen Emin; “Başlangıç olarak, pilot bölgelerde uygulamalar yaparak başlanılarak yeşil ve sürdürülebilir binaların özellikleri, faydaları tüm topluma anlatılarak farkındalık yaratılmalıdır. Bu sayede artacak toplum bilinci, arzı etkileyen nedenlerden biri olacaktır” şeklinde konuştu.


Su ve elektrik faturaları düşüyor

Bu konuda ABD’de yapılan araştırmaları örnek gösteren Emin, şunları söyledi:

“ABD’de ofis binalarında yapılan çalışmada, yeşil binaya geçen firmaların ekonomik faydalar haricinde, işe devamsızlık ve işten ayrılma oranlarında yüzde 20 ila 30 arasında azalma gibi çalışan performansına yönelik pozitif sonuçlar ortaya koyduğu tespit edilmiştir. Çalışan verimliliği dışında, ekonomik olarak da bu tür binalarda yaşayanların elektrik faturalarında yüzde 24 ile yüze 50, su faturalarında yüzde 40 tasarruf sağlanmaktadır”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-dostu-binalarda-sira-kamu-kurumlarinda_121520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!