Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeşil Otellere İlgi 4 Yılda %128 Arttı

Dünyada yeşil otellerin yüzde 83’ünde müşteri memnuniyeti ve doluluk oranları arttı. Buna paralel yeşil otel yatırımları da genişliyor. Otel zincirlerinin sahip olduğu binaların yüzde 50’sinden fazlası yeşil sertifikalı olanların oranı 4 yılda yüzde 128 artış gösteriyor.

yapi.com.tr
Yeşil Otellere İlgi 4 Yılda %128 Arttı

ABD’nin önde gelen araştırma kuruluşu McGraw Hill’in son raporuna göre; otel zincirlerinin sahip olduğu binaların yüzde 50’sinden fazlası yeşil sertifikalı olanların oranı 2011 yılında yüzde 28 seviyesindeydi. 2015 yılında ise bu oran yüzde 64’e ulaşacak.
 
Altensis kurucu ortağı Emre Ilıcalı, çevre dostu turizm yatırımlarına ilginin 4 yılda yüzde 128’den fazla artış gösterdiğine dikkat çekti. Ilıcalı, sadece yatırımların değil; dünyayı gezmek, dinlenmek ve eğlenmek için seyahate çıkan turistlerin ve küresel anlaşmalar yapan firmaların da yeşil otellere ilgisinin arttığını, yeşil otellerde doluluk oranlarının ve sirkülasyonun daha yüksek olduğunu ifade etti. Altensis tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Emre Ilıcalı; hem turistlerin tercihinin, hem de yeşil binalarda uygulanan kriterlerin işletme ve operasyonel maliyetlerini düşürmesinin yeşil otel yatırımlarını tetiklediğini belirtti.

Mülk değeri de yüzde 11 artıyor

Araştırmaya göre yeşil otel işletmecilerinin yüzde 50’sinin yıllık toplam operasyonel maliyetleri farklı oranlarda azalırken, yüzde 70’inin enerji maliyetleri yıllık ortalama  yüzde 15 düşüyor. Yatırımcıların yüzde 70’inden fazlası mülk değerinde ortalama yüzde 11, bina yatırım geri dönüşlerinde de ortalama yüzde 15 artış olduğunu aktarıyor. Ilıcalı, “Bütün bu sonuçlar yeşil bina sistemlerinin talep ettiği enerji verimli uygulamalar, su verimliliği, atık yönetimi gibi uygulamaların bina işletme ve bakım maliyetlerine olan azaltıcı etkisi sonucu  ortaya çıkıyor. Bu  oranları daha da arttırmak yine otel yatırımcısı ve işletmecisinin elinde” dedi.

Yeşil otellerde doluluk oranları artıyor

McGraw Hill araştırmasında ortaya çıkan diğer önemli sonuç, yeşil otellerdeki doluluk oranlarının artması. Araştırmaya katılan otel sahiplerinin yarısından fazlası yeşil sertifikalı otellerin doluluk oranlarının ve müşteri sirkülasyonlarının standart binalara oranla yüksek olduğunda hemfikir. Bunun da son kullanıcıların bu konuda farkındalıklarının arttığının önemli işareti olduğunu dile getiren Ilıcalı; yeşil bina konseptinin sadece verimlilikten ibaret olmadığını, aynı zamanda kullanıcı sağlığı ve konforunu da hedeflediğini ifade ediyor.

Ilıcalı, “Biz Altensis olarak çalıştığımız projelerde bu sistemlerin ve uygulamaların son kullanıcı üzerindeki etkilerini anlatmak için çaba harcıyoruz. Yeşil bina hareketinin ancak kullanıcıların da bu konuda bilinçlenmesi ve taleplerinin artması sonucunda olgunlaşabileceğini düşünüyoruz.  Bu da giderek artıyor ve özellikle bunun farkına erken varan yatırımcılar ve oteller bu sayede markalarını bir adım öne geçiriyor. Geç kalanlar ise önemli bir fırsatı kaçırmış ve rekabet avantajını kaybetmiş olacaklar” yorumunu yaptı.


Büyük zincirlerin hedefi oldu

Marka bilinirliği ve sosyal sorumluk açısından büyük otel zincirlerinin yeşil binalara olan ilgisi oldukça yüksek. USA TODAY kaynaklı habere göre, Hilton, Marriott, Wyndham, Sheraton gibi dünyanın önde gelen otel zincirleri artık yeşil bina sertifikalı otellere sahip olmayı hedefliyor. Bu da konaklama sektörünü yeşil dönüşüm anlamında tetikliyor.

Ülkemizde de özellikle Kanal İstanbul ve 3. havalimanı sayesinde konaklama sektöründe yeni bir dönem başlayacağına işaret eden Ilıcalı, “Bu süreçte yeşil bina kriterlerine adapte olabilen yerli ve yabancı yatırımcılar, rekabete bir adım önde başlayacak. Biz Altensis olarak, çalıştığımız projelerin sahip oldukları özellikleri son kullanıcılara ve olası yatırımcılara en iyi şekilde anlatabilmelerine fırsat sağlayacak araçları da oluşturuyoruz.  Ayrıca otel müşterisi olarak bizlerin de yeşil otellerin avantajlarını bilip tercihlerimizi mümkün olduğunca bu yönde yapmamız, bu otellerin sayısının artması için önemli bir etken olacaktır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-otellere-ilgi-4-yilda-128-artti_123238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!