Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Altensis'in Sertifikalandırdığı Proje Sayısı 55'i Buldu

Bugüne kadar 55 projenin uluslararası çevre dostu serfikalara erişmesini sağlayan Altensis'in kurucu ortağı Berkay Somalı, hali hazırda 45 projenin de sertifika aşamasında olduğunu belirterek, 2016 sonunda 100. projeyi sertfikalandırarak dalya demeyi planladıklarını açıkladı.

yapi.com.tr
Altensis'in Sertifikalandırdığı Proje Sayısı 55'i Buldu THY Teknik HABOM

Hizmet verdikleri projelerin konuttan ofise, eğitim binalarından uluslararası şirketlerin merkezlerine, turizmden endüstri tesislerine kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını belirten Berkay Somalı; Altensis olarak tek bir kategoride değil, tüm yeşil bina kategorilerinde uzmanlaştıklarını ifade etti. Berkay Somalı, “Hedefimiz sadece Altensis’in lider pozisyonunu korumak değil, aynı zamanda Türkiye’yi de uluslararası ligde yukarılara taşımak” diye konuştu.

2015’te lansman yapılan projeler yeşil olsaydı Türkiye ilk 10’da yer alırdı

Türkiye’yi uluslararası ligde yukarıya taşıyabilmek için sadece yeşil bina sayısını artırmanın yeterli olmadığının altını çizen Berkay Somalı, öncü ve vizyoner pozisyonlarının getirdiği sorumluluğun farkında olduklarını belirterek, “Gerek eğitimler düzenleyerek, gerekse medyada farkındalığı artırmaya çalışarak sürdürülebilirlik anlayışının yaygınlaşmasını hedef edindik. Türkiye 90-100 değil, binlerce projesiyle yeşil bina liginde yer almayı hak ediyor. Bunun için gayrimenkul geliştiricilerinden proje tasarımcılarına, bürokrasiden eğitimcilere kadar herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin uluslararası alanda ilk 10’da yer alması işten bile değil. Bugün uluslararası pazarda Kanada yeşil binalar alanında 1000’in üzerinde proje sayısı ve 19 milyon metrekare sertifikalandırılmış bina inşaat alanı ile birinci. Finlandiya yaklaşık 100 proje ve 2 milyon metrekare sertifikalandırılmış bina inşaat alanı ile onuncu durumda. Türkiye’de sadece 2015 yılında 5 ayda lansmanı yapılan markalı gayrimenkul projesi sayısı ise 51. Yani 5 ayda lansmanı yapılan projeler bile yeşil bina hedefinde olsalardı, Türkiye uluslararası ligde ilk 10’da yer alırdı” dedi.

Dünyada enerjinin yaklaşık yüzde 40'ının binalarda tüketildiğine dikkat çeken Somalı, sera gazı emisyonlarının üçte birinden de binaların sorumlu olduğunu vurguladı. Somalı, "Doğayla uyumlu yeşil binaların yerküremizin sürdürülebilirliği için en önemli unsurlardan biri olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuştu.


Enerji Kimlik Belgesi de veriyor

Berkay Somalı, Emre llıcalı ve Serkan Emin tarafından 2008 yılında kurulan Altensis, sürdürülebilirlik yönetimi hizmetleri konusunda faaliyet gösteriyor. Altensis’in hizmet verdiği şirketler arasında Acıbadem Grubu, İŞ GYO, Soyak Yapı, Tekfen Holding, Tepe Holding, Toya Gayrimenkul, Tahincioğlu Gayrimenkul, EMAAR, Özdilek, Zorlu Gayrimenkul, THY, Coca-Cola ve Google yer alıyor. Altensis, bünyesindeki diğer şirketi BES Enerji ile de yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanı firması (EVD) olarak enerji yöneticiliği, enerji kimlik belgesi düzenlenmesi ve verimlilik artırıcı projelerin tasarımı ve uygulanması gibi hizmetler sunuyor. Enerjikimlikbelgesi.com da BES Enerji şemsiyesi altında hizmet veren bir online platform olarak hayata geçirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/altensisin-sertifikalandirdigi-proje-sayisi-55i-buldu_131430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!