Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çivi Çakmadılar, Beton Döktüler!

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı otopark şirketi İSPARK; tarihi ve doğal sit alanı olan Küçüksu mesire alanına beton döktü.

yapi.com.tr
Çivi Çakmadılar, Beton Döktüler!

2den Beykoz’da Küçüksu Kasrı’nın hemen yanında bulunan Küçüksu mesiresi, İstanbul’un az kalan yeşil yerlerinden biri. Evrensel'den Elif Gümüş'ün haberine göre, İSPARK bu alanı otopark yapmak için her şeyi tamamlamış durumda. Bölgede artık kocaman bir beton yığını bulunuyor. İSPARK’ın astığı pankartta ise “Otoparkımız zemin düzeltme çalışmasından dolayı geçici bir süre hizmet veremeyecektir” yazıyor.

Küçüksu Kasrı’na gezmek için gelenleri deniz manzarası eşliğinde sağ tarafta betonlaştırılmış bir alan karşılıyor. Betonlaştırılmış alanın içinde kurumaya yüz tutmuş ağaçlar bulunuyor. İSPARK, otopark yapmak için 1 haftadır hummalı bir çalışma yürütüyor. Gece gelen dozer ve kepçelerle alana beton döküyor. Gündüz vakti ise dozer ve kepçeler betonlaştırılmış alanda bekletiliyor.

Projede otopark yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait tarihi mesirenin kullanım hakkı Beykoz Belediyesinde. Beykoz Belediyesi’nin bölgeyle ilgili projesinde alan otopark değil yaya ve bisiklet alanı olarak gözüküyor. Alan, aynı zamanda Boğaziçi Kanunu ve Boğaziçi İmar ve Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’nun koruması altında bulunuyor. İmar planlarında da “alanın meri planındaki fonksiyonuna aykırı hiçbir kullanıma (otopark vb.) izin verilmemesine...” hükmü yer alıyor.

İSPARK: Korumada olduğunu biliyoruz

Tarihi mesire alanının otopark yapılmasını sorduğumuz İSPARK Basın Danışmanı Musa Hayal, “Küçüksu Mesiresi’nin koruma altında olduğunu biliyoruz. Zaten bizim yaptığımız sadece zemin düzeltme. İSPARK oraya bir çivi dahi çakmamıştır.” dedi. Otoparkın projede gözükmediğini ilişkin bilgiye dairse şunları söyledi: “Öyle bir şeyden haberim yok. Eğer bize orayı boşlatın derlerse hemen boşaltırız. Bir çivi dahi çakmadık alana. Ağaçları da koruyarak zemini düzelttik. İSPARK para öncelikli değil hizmet amaçlı bir kurumdur. Orayı para kazanmak için değil vatandaşlardan yoğun bir istek olduğu için yapıyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/civi-cakmadilar-beton-doktuler_117524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!