Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

500 Yıllık Tarihi Eseri Çaldılar

Mersin'in Anamur İlçesi'nde 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası geçici listesine giren bin 500 yıllık Mamure Kalesi'nin girişindeki savunma topu çalındı.

yapi.com.tr
500 Yıllık Tarihi Eseri Çaldılar

Bu sabah saatlerinde Mamure Kalesi'nin asırlardır yerinde duran kapı savunma topunun yerinde olmadığını gören görevliler, önce İlçe Müze Müdürlüğü'ne sonra da jandarmaya bilgi verdi. Jandarma ekipleri, hırsızlık olayıyla ilgili çalışma başlattı. Anamur İlçe Müze Müdürü Murat Kalas'ın, jandarma güçlerine çalınan topun daha önce müzenin envanter listesinde olmadığını söylediği öğrenildi. Topun kimin ya da kimlerin çalındığı belirlenemezken, hurdacılar veya kaçak antikacılık yapanlar üzerinde duruluyor.

Kalenin tarihi

1500 yıllık Mamure Kalesi Akdeniz kıyısında en iyi şekilde korunmuş Orta Çağ kalelerinden biri. Zafer kazanan Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar gibi farklı orduların üsluplarını taşıyan özgün bir Orta Çağ tahkimatına sahip. 23.500 metrekarelik bir alanı kaplayan kale Türkiye’nin en büyük kalelerinden. Mamure Kalesi, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bu topraklarda insanlık tarihinin önemli aşamalarına tanıklıK ediyor. Kale’nin mimari öğeleri farklı uygarlıkların egemenlik dönemlerinde inşa edilmiş. Bu nedenle, inşa edildiği döneme özgü mimari özellikler taşıyor. Savunma açısından mükemmel bir konuma sahip kale, çevresinin saran bölgede denize hükmeder durumda. Gözetleme kuleleri özellikle güneyde yer alan ana kule, kalenin görüş açısını genişlemiş. Kale burcunda yer alan mazgallı siper ve kara tarafında kalenin etrafını saran hendek alanı savunma sisteminin diğer elemanları arasında. Mazgallı siper ve gözetleme kulelerinin pencereleri, kale içinden ok atışını kolaylaştıran fakat dışarıdan gelen atışları zorlaştıran iç kısımda daha geniş olmak üzere V şeklinde.

Osmanlı mimarisini yansıtıyor

Karamanoğulları tarafından inşa edilmiş tek minareli cami 16. yüzyıl Osmanlı mimarisinin niteliklerini yansıtıyor. Onarım geçiren tarihi cami hala kullanılmaktadır. Kalenin kuzeyinde yer alan hamam yapısının da Karamanoğulları tarafından inşa edildiği düşünülür. Hamamın giriş kısmı yıkılmış diğer kısımları ise hala ayaktadır.

Kalenin yapılış tarihi kesin değil. 3'ncü ya da 4'ncü yüzyılda Romalılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmekte. 1988 yılında Anamur Müzesi Müdürlüğü başkanlığında yürütülen kazılarda Geç Roma döneminin seçkin kentlerinden ‘Ryg Monai’ kentine ait mozaik taban kaplaması ortaya çıkarılmış. Diğer taraftan, Kale Anamurium antik kentinin harici koruyucu kalesi olarak da bilinmekte.

http://www.yapi.com.tr/haberler/500-yillik-tarihi-eseri-caldilar_128477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!