Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danıştay Sulukule İptalini Onadı

Danıştay Romanları yerinden eden tarihi Sulukule mahallesinin avan projesini iptal eden mahkeme kararını onadı.

yapi.com.tr
Danıştay Sulukule İptalini Onadı

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, Danıştay Romanları yerinden eden tarihi Sulukule mahallesinin avan projesini iptal eden mahkeme kararını onadı.

İstanbul 4 . İdare Mahkemesi,  Sulukule projesini "kamu yararına" uygun değil diyerek Nisan 2012'de iptal etmişti. Fatih Belediyesi bu kararın yürütmesinin durdurulması için Danıştay'a başvurmuştu.

Ağustos 2013’te Danıştay 14. Daire, Belediyenin talebini reddetmişti.

Danıştay, şimdi de İstanbul 4. Daire’nin iptal kararını esastan onadı. Yani Sulukule avan projesini iptal eden mahkeme kararına karşı Fatih Belediyesi’nin itiraz hakkı kalmadı.

Ancak Fatih Belediyesi, daha Danıştay kararı gelmeden ağustos 2013’te yeni bir proje hazırlamış, bu proje koruma kurulundan geçmişti.

Avukat Hilal Küey, ikinci projeye karşı da hem Mimarlar Odası hem de kendilerinin Sulukuleliler adına dava açtığını, o davanın sürdüğünü belirtti.

Küey, savunmalarında mahkemenin iptal ettiği avan proje ile yeni hazırlanan avan proje arasında herhangi bir farklılık olmadığını belirteceklerini söyledi.

Ne olmuştu?

Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri'ni kapsayan Sulukule 2006'da Bakanlar Kurulu Kararıyla kentsel dönüşüm bölgesi ilan edildi.

Uzun süren bir sokak mücadelesi başladı. Dünya Mirası Komitesi, projeyle ilgili "sosyal dışlama, kentsel ranta el koyma ve soylulaştırma" yorumu yaptı.

Mayıs 2009'da Sulukule'de yıkımlar başladı ancak mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermedi. Mayıs 2010'da Özkar inşaata devredilen Sulukule'de TOKİ ile birlikte inşaatlar başladı.

Sulukule'den Taşoluk'taki TOKİ evlerine giden 300 aileden ikisi hariç hepsi "ödeme güçlüğü" çekerek Karagümrük'e geri döndü.

Mahkeme sürecinde yürütmeyi durdurma kararı çıkmadığı için tarihi Sulukle mahallesinde TOKİ ile birlikte Özkar İnşaat'ın yaptığı villalar satıldı bile.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-sulukule-iptalini-onadi_130138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!