Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dicle Üniversitesi Bitkisel Atıklardan Enerji Üretiyor

Dicle Üniversitesi Çevre ve Ağaçlandırma Şube Müdürlüğü tarafından yapılan ağaç ve çevre bakımı çevreyi güzelleştirdiği gibi yeni kurulan tarımsal atıklardan enerji üretim tesisine de ham madde sağlıyor.

yapi.com.tr
Dicle Üniversitesi Bitkisel Atıklardan Enerji Üretiyor

Ağaçların gelişimlerini kuvvetlendirip, sağlıklı kılmak, form vermek ve gelişmelerine katkı sağlamak amacıyla üniversite kampüsünde budama çalışmaları başladı. Budanan ağaçlardan toplanan dallar ise Dicle Üniversitesinde bulunan Biokütle Üretim Tesisinde pellet ve brikete dönüştürülerek geri dönüşümleri sağlanıyor. Böylece bitkisel artıkların tekrar değerlendirilmesi ve enerji üretimine katkı sağlanması yönünde ülke ekonomisine kazanç sağlanabiliyor.

Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Remzi Ekinci, toplanan bitkisel atıkların Biokütle üretim tesisinde tekrar enerji kaynağı ürün olarak değerlendirmesinin çok önemli olduğunu, yenilenebilir enerji konusuna büyük önem veren Üniversitemizin bu alanda gerek akademik ve gerekse iş dünyasına örnek teşkil ettiğini, bu konudaki geri dönüşlerin, ekonomik kazanımların çok kısa zamanda gözle görülür biçimde artacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dicle-universitesi-bitkisel-atiklardan-enerji-uretiyor_156821.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!