Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Durağanlık Beklentisindeki İnşaat Malzemesi Sanayicileri 'Temkinli ama İyimser'

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Türkiye’nin ilk 'İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi'ni yayınlamaya başladı. Endeks ile Türkiye’de inşaat malzemesi sanayi faaliyetleri, güven ve gelecek beklentileri aylık olarak ölçülecek. Endeksin Ocak ayı verilerine göre sektöre 'temkinli bir iyimserlik' hakim.

yapi.com.tr
Durağanlık Beklentisindeki İnşaat Malzemesi Sanayicileri 'Temkinli ama İyimser'

İnşaat Malzemesi Sanayi Endeksi Ocak 2015 verilerine göre, önümüzdeki 3 ayda işlerin durağan olacağı sinyalini veren inşaat malzemesi sanayicileri, bu beklentiye rağmen yatırımlarını ve üretimlerini artırmayı planlıyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde sanayicilerin, ekonominin geleceğine ilişkin ‘temkinli ancak iyimser’ bir yaklaşım içinde oldukları görülüyor.

Yetişener: Amacımız sektörde gelecek projeksiyonlarına doğru yön verilmesini sağlamak

İnşaat malzemeleri sanayinin 2014 yılında 52,3 milyar doları iç pazar ve 21,3 milyar doları ihracat ile birlikte 73,6 milyar dolar tutarında bir büyüklüğe ulaştığını belirten Türkiye İMSAD Başkanı Dündar Yetişener, “İnşaat Malzemesi Sanayi Endeksi’ni hazırlamaktaki amacımız, Türkiye ekonomisinde ve imalat sanayinde önemli bir paya sahip olan inşaat malzemeleri alanındaki gelişmeleri ve beklentileri yakından izlemek, böylece sektörün içinde ve dışındaki tüm aktörler ile ekonomi yönetimine yol gösterici veriler sunmaktır. Sürekli ve düzenli bilgi akışıyla sektörün nabzı tutmak ve geleceğe yönelik projeksiyonlara, bu veriler ışığında doğru yön verilmesini sağlamaktır” dedi.


Nasıl hazırlandı?

İnşaat malzemesi sanayindeki eğilimler; üretim, ihracat, yatırımlar, tahsilat hızı, ekonomiye ilişkin beklentiler, yurtiçi satış fiyatları, yurtdışı siparişlerdeki gelişmeler ile inşaat sektörüne duyulan güvene kadar, 24 alt göstergede izleniyor. Sektördeki gelişmeler, ana endeks olarak belirlenen 'İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi'nin altında 'faaliyet', 'güven' ve 'beklenti' endeksi olmak üzere üç ayrı endekste inceleniyor. Türkiye İMSAD Danışmanı ve Ekonomik Stratejik Araştırmalar Şirketi Başkanı Dr. Can Gürlesel tarafından hazırlık çalışması 15 ayda tamamlanan ‘İnşaat Malzemesi Sanayi Endeksi’, inşaat malzemeleri sanayinde, alt sektörleri ağırlıkları itibariyle temsil eden 100 firmayla yapılan aylık anket metodu ile hazırlanıyor.

Üretim ve ihracat kapasiteleriyle sektörü en iyi şekilde temsil eden örnekleme ile oluşturulan 100 firmayla, 15 ay süresince yürütülen anketler sonucunda, 2013 yılı Ağustos ayı başlangıç kabul edilerek, zincir endeksler hesaplandı.

Bileşik Endeks’te yön aşağıya çevrildi

Dr. Can Gürlesel’in verdiği bilgiye göre, Ağustos 2013 ayının 100 temel alındığı İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, 2013 yılı Aralık ayını 102,3 puandan kapatırken; 2014 yılı Mayıs ayında 106,8 puana çıkarak yılın zirvesini yaptı. Daha sonra kademeli olarak gerileme eğilimine giren Bileşik Endeks, 2014 yılını bir önceki yılın sadece 1,3 puan üzerinde bir artışla ve 103,6 puandan kapattı. İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi’ndeki bu gerileme, inşaat sektörü ve ekonomideki yavaşlama ile de paralellik gösterdi.

Beklenti ve güven iyileşirse, sanayi faaliyetleri hızlanacak

İnşaat Malzemeleri Sanayi Faaliyet Endeksi ise 2014’te yıllık bazda yüzde 12,7 artış gösterdi. Faaliyet Endeksi’nde yaşanan bu artış, inşaat malzemesi sanayinde cari fiyatlarla yüzde 11-12 arasında gerçekleşen yıllık büyümeyi de yansıtıyor. Yılın ikinci yarısında yavaşlayan Faaliyet Endeksi’nde 2014 Aralık ayında sınırlı ölçüde gerileme olduğu görülüyor. İnşaat malzemeleri sanayinin yurtiçi satışları ve cirolarında daha hızlı artışlar yaşanırken, ihracatta durağanlaşma dikkati çekiyor.

'Tahsilat hızı'nda dikkat çeken gerileme

İnşaat malzemeleri sanayinde Faaliyet Endeksi içinde ölçülen Tahsilat Hızı’nın ise 2014 Nisan-Mayıs ayından itibaren gerilediği görülüyor. İşlerde yavaşlama ve Merkez Bankası’nın sıkı para politikası vadeleri uzatırken, tahsilat hızını da azalttığı yönünde bir gelişme izleniyor.  

Güven Endeksi neden geriledi?

İnşaat Malzemesi Sanayi Güven Endeksi verileri; ekonomiye, inşaat ve inşaat malzemesi sanayi ile iç ve dış pazarın genel gidişatına ilişkin güvenin de azaldığını gösteriyor. 2014 Mart ayında 102,3 puan olan Güven Endeksi’nin Aralık ayına gelindiğinde 99,3’e gerilediği dikkati çekiyor. Siyasi ve jeopolitik gelişmeler ile sektörle ilgili yaşanan tartışmalar gibi dış ortam etkilerinin, sektörde güveni etkilediği değerlendirmesi yapılıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/duraganlik-beklentisindeki-insaat-malzemesi-sanayicileri-temkinli-ama-iyimser_128180.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!