Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Durumu İçler Acısı!

Denizli'nin Çal ilçesi'ndeki, Kuvay-ı Milliyeci Necip Ağa tarafından yaptırılan ve Kurtuluş Savaşı'nda bazı önemli kararların alındığı, iki katlı, 120 yıllık tarihi geçmişe sahip, koruma altındaki konağın bakımsızlıktan viran hali yürek burkuyor.

yapi.com.tr
Durumu İçler Acısı!

DHA'nın haberine göre, defineciler tarafından pek çok yeri kazılan konak, bir an evvel restore edilmeyi bekliyor. Yunan askeri İzmir'i işgal ettiğinde 22 Aralık 1919 tarihinde Çal'da yapılan Kuvay-ı Milliye Mitinginde ön saflarda yer alan yörenin varlıklı kişilerinden Necip Ağa, Kurtuluş Savaşı için para bağışında da bulunmuş, Çal bölgesinden savaşa katılanların masraflarını üstenmişti. Kuvay-ı Milliyeciler'in önde gelen isimlerinden olan Necip Ağa'nın 120 yıl önce Çal'ın İsmailler Mahallesi'nde yaptırdığı konak, Kurtuluş Savaşı mücadelesinin de en yakın tanıklarından oldu. 19. yüzyılın son dönemlerinde yapılan ve bölgedeki Türk mimarisinin en önemli yapılarından olan Necip Ağa Konağı, şimdilerde bakımsızlıktan viran bir hale geldi.

Sadık Çökelez ve rahmetli ağabeyi Emre Çökelez'in eşi Dudu Çökelez'e atalarından miras olarak kalan iki katlı, tavan süslemeleriyle dikkati çeken ahşap ve kerpiç yapı olan konak defineciler tarafından talan edilmiş. İçinde altın saklandığınına inan defineciler tarafından kazılmadık yeri kalmayan konağın camları kırıldı, kapı ve pencere çerçeveleri çürüdü. İçinde çok sayıda tarihi eşyanın da olduğu Necip Ağa Konağı, 2006 yılında Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından koruma altına alındı. Ancak, bugüne kadar tarihi konak için hiçbir restorayon çalışması yapılmadı.

Konağın ilçenin en eski yapılarından olduğunu belirten Metin Yıldırım, "Bu konak bölgenin en eski yapısı. Ayrıca, Kurtuluş Savaşı'ndaki bazı önemli kararlar burada alınmış. Devlet bir an önce tarihimize sahip çıkıp, binanın restorasyonunu yaptırmalı ve koruma altına almalı" dedi.

ETİKETLER: Denizli Çal
http://www.yapi.com.tr/haberler/durumu-icler-acisi_144668.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!