Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şirince'deki Tarihi Kilisenin Restorasyonu Bitmek Üzere

Şirince'deki Tarihi Kilisenin Restorasyonu Bitmek Üzere

yapi.com.tr
Şirince'deki Tarihi Kilisenin Restorasyonu Bitmek Üzere

DHA'nın haberine göre, çalışmalar hakkında bilgi veren AK Partili Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı, "Şirince St. John Kilisesi Restorasyon projesi kapsamında derz onarımları ve güçlendirme çalışmaları tamamlandı. Yıkılmış kubbe aslına uygun olarak yapılmış ve kilisenin çatısı yenilenmiştir. Orijinal sıva ve fresklerde mikroenjeksiyon yapılarak mevcut olan yapının korunması sağlanmıştır. Ayrıca, kilisenin çevresinde drenaj çalışmaları yapılarak, bahçe döşemesi ve bahçeye inen merdivenler yenilenmiştir. Bununla birlikte yine kadınlar mahfilinin ahşap döşemesi ve sundurma onaylı projesine uygun olarak tekrar yapılmıştır" dedi.

Çalışmaların çok yakın zamanda tamamlanacağını kaydeden Başkan Bakıcı, "Kilisede yürütülen çalışmalarda şu anda elektrik işleri ve kadınlar mahfiline çıkan merdivenlerin bir bölümü ahşap bir bölümü de cam yapılmaktadır. Daha sonra zemin döşemesi temizlenip restorasyon sonlandırılacaktır" dedi.

Şirince'ye değer katacak

St. John Kilisesi restorasyon çalışmalarının ardından Şirince’de Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım projesine başlanılacağını hatırlatan Başkan Bakıcı, yapılan çalışmalarla birlikte kentin daha şirin bir yer olacağına vurgu yaptı. Selçuk’un arkeolojik değerleriyle dünyanın çok önemli turizm merkezi olduğuna dikkat çeken Başkan Bakıcı, "Hepimizin de bildiği gibi Selçuk gerçekten arkeolojik açısından değerlendirilecek en önemli alanlardan bir tanesidir. Gezilecek görülecek birçok kültür değerimiz var. Bu kapsamda Selçuk için önemli olan üç projeden biri olan ve inanç turizmine yüksek düzeyde katkı koyacağını düşündüğümüz St. John Kilisesinin onarım ve restorasyon çalışmasıdır. Ben ilçemiz açısından çok büyük bir kazanım olacağına inandığım bu önemli çalışmalara destek veren Kültür Ve Turizm Bakanımıza ve İzmir Valimize çok teşekkür ediyorum" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sirincedeki-tarihi-kilisenin-restorasyonu-bitmek-uzere_143470.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!